Útoků psů na srny přibývá, hlásí záchranné stanice

Záchranné stanice po celé republice hlásí nárůst počtu srnčí zvěře stržené psy. K dalším případům vyjížděli i myslivci. Pro srny bývá takové setkání se psy osudné. Zima je pro volně žijící zvířata náročným obdobím. Sil jim ubývá a mnohdy se zvířata dostávají blízko k lidským sídlům i v tak mírné zimě, jako je letos.„Na volno puštění psi zvíře uštvou, smrtelně zraní či přímo zabijí. Pejskařům je to mnohdy fuk a berou to tak, že pro psy je lovecká vášeň přeci přirozenost,“ říká Zdeňka Nezmeškalová z Českého svaz ochránců přírody, který provozuje síť záchranných stanic.

V lednu vyjížděly záchranné stanice národní sítě ke třem případům s obdobným scénářem. Ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata zasahovali u dvou případů napadení srnčí zvěře volně pobíhajícími psy. „Srnec u obce Pětihosty byl pokousaný, druhý u Suchdola na Kutnohorsku silně vystresovaný. Oba byli v péči stanice a oba bohužel uhynuli,“ hodnotí smutné skóre vedoucí stanice Jaroslava Syslová.

Plzeňská záchranná stanice vyjížděla k srně stržené přímo před zraky dětí. Šéf stanice Karel Makoň k případu uvedl: „Mezi děti sáňkující na kopečku pod bytovkami skočila vyděšená dospělá srna, kterou podle svědků na místě hnal rozzuřený staford s obojkem. Dole v křoví přímo před zraky dětí se dezorientovaná srna na vteřinu zastavila, což se jí stálo život. Pes ji doběhl a pohotově strhl k zemi. Když zůstalo zvíře s rozdrcenou lebkou nehybně ležet a sníh kolem se barvil do ruda od krve z hlavy, slabin a krku, pes se sebral a odběhl zpět do sídliště.“
Psí „radovánky“ pokračují i v únoru, strženého srnečka hlásí záchranná stanice v Rajhradě na Moravě. “Jeho zdravotní stav byl natolik vážný, že nebyla jiná možnost než ho zbavit utrpení a ukončit mu život,“ říká šéf stanice Jaroslav Sedláček.

V loňském roce záchranné stanic evidovaly dvě desítky případů napadení srnčí zvěře, z nichž většina skončila smrtí zvířete. Případů, kdy trápení zvěře ukončili myslivci, bylo jistě daleko víc. O počtu případů, kdy ke strženému zvířeti v bolestech nebyl nikdo povolán, se můžeme jen dohadovat, říká Zdeňka Nezmeškalová.

Vinu však nelze svalovat na psy samotné. Zodpovědnost leží na majitelích psů, kteří své psy neuhlídají, či je nemají řádně vycvičené a poslušné. „Neovladatelný pes patří na vodítko či do oploceného výběhu,“ dodává Nezmeškalová.

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: red, 12. února 2016