Týden lesů má letos téma „Les – zelená klimatizace“, 10.–16. května

Letošní, v pořadí již čtrnáctý, ročník Týdne lesů, který se tradičně odehrává v květnu, je věnován nenahraditelné úloze lesů při ochlazování světa kolem nás. Letošní oslavy svátku lesů, jež organizuje pracovní skupina lesních pedagogů při Ministerstvu zemědělství ČR, však probíhají kvůli pandemické situaci bez kontaktních akcí. Lesní pedagogové proto připravili pro učitele na prvním stupni základních škol karty s aktivitami pro děti a pro veřejnost interaktivní mapu s tipy na výlety.

Lesní pedagogové chtějí oslovit především nejmladší generaci, aby ji upozornili na téma, které je v době klimatických změn zvláště aktuální – na roli, kterou lesy sehrávají při ochlazování planety.

„Chceme, aby se především mladá generace zamyslela nad tím, kde je jim v parném dni lépe, zda v klimatizované místnosti, či ve stínu stromů, které ochlazují klima bez spotřeby elektřiny, a navíc produkují kyslík a ukládají skleníkové plyny,“ upozornila Ing. Bc. Radka Stolariková, Ph.D., ředitelka střední lesnické školy a členka pracovní skupiny, která koordinuje lesní pedagogiku v České republice.

Foto: autorské právo https://cz.123rf.com/profile_romrodinka

S ohledem na to, že pandemická situace neumožňuje lesním pedagogům pořádat hromadné akce pro veřejnost, zaměří se ve svých aktivitách na děti prostřednictvím jejich učitelů a také rodičů. Pro pedagogy tak zveřejňujeme sadu karet, aktivit pro děti z 1. stupně základních škol. Rodiče pak chceme oslovit mapou v aplikaci Google s tipy na výlety do českých a moravských lesů.

„Průměrný Čech navštíví podle průzkumů za rok les asi 20krát. Naším hlavním cílem tak je dostat lidi, především děti, v této složité době z domova a od počítačů do jarní přírody. A mapa by jim měla dát náměty, kam se vypravit,“ dodala Radka Stolariková.

Mapu s tipy na výlety najdete zde.

Les – zelená klimatizace

Více informací na: https://www.lesnipedagogika.cz/

Úvodní foto: cyklisté v lese, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_gbh007