Tento pátek a sobotu (16. a 17. června) se koná 45. ročník Lesnického dne v RALSKU a XXI. Mistrovství ČR v práci s motorovou pilou – Pohár VLS 2023

Pořadatelem největší tuzemské lesnické akce jsou Vojenské lesy a statky ČR. Lesnický den bude probíhat v areálu na Skelné huti u Mimoně – GPS: 50.6127031N, 14.7884389E.

Program

Národní šampionát v práci s motorovou pilou

Součástí dvoudenního programu bude také tradiční národní šampionát v práci s motorovou pilou. Nejlepší dřevorubci se předvedou v disciplínách kácení, odvětvování, kombinovaný a přesný řez a finálovou disciplínou bude odvětvování. Vše bude probíhat přímo před zraky návštěvníků.

Lesní pedagogika a další program pro děti

Na nejmenší návštěvníky Lesnického dne budou čekat lesní pedagogové VLS s celou sérií disciplín a aktivit v obřím stanu s nápisem „VLS dětem“ i na stanovištích v přilehlém lese. Za splnění úkolů, mezi kterými jsou i „poznávačky“ dřevin a bylin, na ně bude čekat diplom a samozřejmě také drobný dárek.

STIHL Timbersports show

V USA a v Kanadě se dřevorubecká klání odehrávala již v předminulém století a na oblastní úrovni se těšila velké popularitě. Ze zámořských soutěží se vyvinula sportovní disciplína STIHL Timbersports, která je divácky atraktivní ukázkou lesnických dovedností z dob, kdy hlavním nástrojem dřevorubce byla sekyra a ruční pila. A právě Česko patří v těchto sportovních disciplínách ke světovým velmocím, a to díky úřadujícímu českému mistrovi a účastníkovi Mistrovství světa 2022 Martinu Roušalovi, který by se měl na Skelné huti představit.

Ukázky lesnické a další techniky

Od ručních motorových pil po nejvýkonnější harvestory, od zahradních traktůrků po těžkou lesní techniku. To vše si na ploše lesnického dne budete moci prohlédnout v rámci výstavy lesnické a zahradní techniky renomovaných výrobců a dovozců. Její součástí bude vybavení pro lesnické profesionály, ale také nástroje a technika určená pro amatérské využití na vaší zahradě či pozemku. Najdete zde také prezentaci doplňkové techniky, která s využitím dřeva souvisí – například kotle na dřevěnou štěpku. Nebude chybět také vybavení a oblečení pro pohyb v přírodě či myslivost.

Výstava trofejí a myslivost

Na ploše si mohou návštěvníci prohlédnout také výstavu trofejí a shozů z honiteb divize VLS Mimoň z lovecké sezóny – 2022/23. Součástí programu bude komentovaná výstava loveckých psů i ukázky dravců.

Více informací o Lesnickém dni najdete zde.

Zdroj: https://www.vls.cz/