Studenti vyvinuli aplikaci, která pomáhá při záchraně zvířat ve volné přírodě

Easter bunny / hare sitting in meadow on green background

Díky první mobilní aplikaci pro OS Android bude možné na území České republiky zachránit více volně žijících zvířat. Aplikace usnadní tento proces jak veřejnosti, tak složkám integrovaného systému a záchranným stanicím. Aplikaci pro „chytré“ telefony vytvořili ve spolupráci s koordinátorem vývoje pro Android Miroslavem Poživilem studenti Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové a zdarma ji poskytli k užívání stanicím Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody a celé veřejnosti.

„Pomoc zraněnému či jinak handicapovanému volně žijícímu zvířeti už nemůže být snadnější! Aplikace pro „chytré“ telefony umožní nálezci zvířete kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. Končí tak zbytečné obtelefonovávání složek integrovaného systému, útulků či stanic na kilometry vzdálených. V záchranných stanicích si zase slibují, že ubyde zbytečně donesených mláďat, neboť díky telefonátům bude možné přesvědčit nálezce, že některé případy nevyžadují převzetí zvířete do péče,“- řekla koordinátorka Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody Zdeňka Nezmeškalová.
Aplikace Zvíře v nouzi fungovala od léta pouze pro telefony s platformou iOS (Apple, iPhone). Ode dneška je k dispozici také verze pro telefony se systémem Android, který obsahuje většina chytrých telefonů v ČR. První verzi Českému svazu ochránců přírody – koordinátorovi Národní sítě záchranných stanic – nabídl zcela zdarma vývojář Miroslav Poživil. K vytvoření verze pro Android byla oslovena Univerzita Hradec Králové v loňském roce a úkolu se ujali studenti Fakulty informatiky a managementu UHK David Bárta a Martin Hromádko.
„Najdete-li v přírodě volně žijící zvíře, u kterého se domníváte, že není něco v pořádku, aplikace díky vaší gps pozici vyhledá záchrannou stanici, v jejíž působnosti se právě nacházíte a nabídne vám rovnou do stanice zavolat. Dále pak umožní poslat do záchranné stanice gps souřadnice místa nálezu, nebo naopak vás naviguje do stanice, pokud se domluvíte na předání zvířete tam. Samozřejmostí je také možnost zaslat do stanice fotografii zvířete pro jeho snadnější identifikaci,“ popsal význam aplikace student FIM UHK David Bárta.
Velkým přínosem aplikace je možnost podpory dané záchranné stanice či veřejné sbírky Zvíře v nouzi obecně. Jednoduše vás navede na zaslání jednorázové či měsíční dárcovské smsky, případně nabídne podporu prostřednictvím platby na sbírkový účet. Sbírka Zvíře v nouzi je významným zdrojem financí pro zajištění chodu stanic.

Ilustrační foto: 123 RF

Autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_leoba