Tag Archives: Tis červený

Perspektivy původní populace tisu v Podyjí

Tis červený byl v minulosti z různých příčin dlouhodobě vytlačován na méně přístupná extrémní stanoviště a postupně se stal silně ohroženým rostlinným druhem. Do současnosti se v ČR zachovalo jen několik významnějších oblastí přirozeného výskytu a větší počet drobných lokalit v chráněných územích.

Za 20 let bylo v Lužických horách vysazeno 2182 jedinců tisu červeného

V České republice se nezachovalo mnoho lesů, jejichž přirozenou součástí je tis červený, náš autochtonní jehličnan, který dnes patří mezi silně ohrožené rostlinné druhy chráněné zákonem. Kromě několika početných regionálních populací (zejména Moravský kras, Křivoklátsko, střední Povltaví) má dnes řada jeho dochovaných výskytů spíše charakter zbytkových populačních torz.

Jaké dřeviny jsou vhodné pro lesnické rekultivace území po těžbě hnědého uhlí?

V posledních letech se do popředí zájmu společnosti dostávají úpravy území po těžbě uhlí v severozápadních Čechách, a to tvorbou vodních ploch či výsadbou rozptýlené zeleně. Lesnické rekultivace na výsypkách po těžbě hnědého uhlí čelí specifickým ekologickým faktorům, které je odlišují od zalesňování lesní a zemědělské půdy. Zásadním rozhodnutím je volba vhodné dřevinné skladby.

Populace ohroženého tisu červeného v Lužických horách se nadějně rozrůstá

Za deset let došlo k početnímu nárůstu jedinců tisu červeného v Lužických horách o téměř 450 %. Současně se však zdá, že se postupně zhoršuje zdravotní stav jejich populace, což dokládá klesající počet ročníků zelených jehlic.

V Karlovských bučinách na Liberecku se daří stovce vysazených tisů

Všech sto sazenic tisu červeného vysazených Lesy České republiky v národní přírodní rezervaci Karlovské bučiny mezi Karlovem pod Ještědem a obcí Kryštofovo Údolí na Liberecku zakořenilo a v oplůtcích přirůstá. Nahradily kůrovcem napadené smrky a prosychající buky, ty zůstaly na místě k zetlení.