Tag Archives: Světový den vody

Světový den vody: Lesy ČR letos dokončí 180 vodohospodářských projektů

Světový den vody si 22. března připomínají Lesy České republiky. Kromě porostů totiž v celé zemi spravují i potoky a malé vodní nádrže, mokřady, tůně a rašeliniště. Ty jsou v krajině důležitým zdrojem vody. Proto do jejich výstavby, údržby a obnovy podnik vkládá prostředky. V rámci programu „Vracíme vodu“ lesu loni dokončil 185 projektů za 300 milionů korun, letos plánuje 180 staveb za 350 milionů korun.

Světový den vody: kde to čvachtá, tam to žije

Koloběh vody v přírodě je jedním z hlavních přírodních procesů, které se na Zemi odehrávají. Nepřetržitě probíhá její výměna mezi světovým oceánem a pevninou. Světový den vody připadá na 22. března a připomíná, že voda doslova prosakuje celým naším životem. A také, že více než dvě miliardy lidí stále nemají ani přístup k nezávadné pitné vodě.

Světový den vody připomíná, proč je třeba tuto vzácnou tekutinu chránit

Světový den vody, který připadá na tento pátek, má připomenout, proč je třeba vodu chránit. Téma toho letošního Nezapomínejte na nikoho (Leaving no one behind) poukazuje na to, že ve svých domovech nemají více než dvě miliardy lidí přístup k pitné vodě. Jak připomíná Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), Česká republika se aktuálně potýká s následky dlouhotrvajícího sucha a dlouhodobě neřešenými problémy se zadržováním vody v krajině.

Dnes je Světový den vody

50290782_xxl

Po včerejším Mezinárodním dni lesů přichází Světový den vody, který si již od roku 1993 svět připomíná vždy 22. března. Hlavním cílem tohoto dne je pořádání osvětových činností k podnícení zájmů veřejnosti a odpovědných institucí o ochranu a udržitelný rozvoj ve využívání vodních zdrojů. Oslavy Světového dne vody jsou proto tradičně spojeny s mnoha akcemi, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou.