Tag Archives: pralesy

Staré lesy i přes závazky EU k jejich ochraně nadále mizí

Evropská unie (EU) investuje miliardy eur do zmírňování klimatické krize, přičemž se jí však nedaří chránit nejstarší lesy kontinentu, které představují obrovské úložiště uhlíku. Staré lesy mají mimořádný význam pro biologickou rozmanitost a ochranu klimatu v Evropě, přesto, a právě proto jsou stále vzácnější.

EU chce ještě více chránit lesy a pralesy. Komise, Rada a Parlament se dohodly na kompromisu k nařízení proti odlesňování.

Rada Evropské unie, Evropská komise (EK) a Evropský parlament (EP) se sešly k poslednímu třístrannému jednání (trialogu) k nařízení proti odlesňování. Zástupci institucí se předběžně dohodli na znění nařízení, dohodu musí ještě potvrdit jak Rada EU, tak Evropský parlament.

Na Šumavě začíná Rok pralesů

Rok 2018 bude pro Národní park Šumava Rokem pralesů. Hlavním důvodem je výročí počátku ochrany Boubínského pralesa, která začala v roce 1858, tedy před 160 lety. „Je to úžasné výročí našeho nejznámějšího pralesa. Když si k tomu přidáme ještě 180 let od počátku ochrany Žofínského pralesa, který se rozkládá v nedalekých Novohradských horách, tak určitě je co oslavovat," vysvětluje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.