Tag Archives: lesy

Prosvětlování nížinných lesů podporuje biodiverzitu

Lesy v nížinách, nejčastěji doubravy a dubohabřiny, jsou důležité nejen vzhledem ke svému lesnickému produkčnímu využití, ale také díky významným mimoprodukčním funkcím, zejména vysoké biodiverzitě. V posledních desetiletích však čelí silnému poklesu biologické rozmanitosti v důsledku nevhodných lesnických postupů, jako je intenzivní těžba dřeva s mechanickou přípravou půdy nebo opuštění tradičního lesního hospodaření, v němž v minulosti převládalo výmladkové hospodaření.

Lesy na Liberecku obohatí tisíce stromků, stovky z nich zasadí dobrovolníci

Lesy na Liberecku letos obohatí na 70 000 mladých stromků. Vybrány byly převážně takové druhy, které v nich nejvíce chybí, tedy buky, duby či například jedle. Stovky z nich pak vysází firemní dobrovolníci, kteří se hlásí a nabízí svou pomocnou ruku. Místní lesy tak budou díky tomu druhově, věkově i geneticky rozmanitější. To je nesmírně důležité pro jejich dlouhodobou, zdravou a perspektivní budoucnost. Firmy však pomáhají hlavně finančně menšími či většími částkami a to prostřednictvím Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

Vědci a lesníci hledají řešení problémů lesů ve výzkumných projektech

Kůrovcová kalamita a následná obnova lesů přináší v praxi velké množství problémů, s nimiž se lesníci ani vědci doposud v historii nesetkali. Proto společně významně rozšiřují záběr výzkumných projektů o nová témata a netradiční úhly pohledu na řešení praktických postupů při péči o lesy. Přinášíme zde různé vybrané zajímavosti.

KRNAP: Přehrážky – cesta, jak zadržet vodu v krajině

Správa KRNAP v posledních letech intenzivně buduje přepážky, které udrží vodu v krajině. Zachování nebo obnova ploch mokřadů v krajině má své opodstatnění. Jejich význam nespočívá pouze v zadržování vody a snižování rychlého odtoku z krajiny v době maximálních průtoků, výraznou měrou také pomáhají regulovat místní klima a pozitivně ovlivňují cyklus uhlíku (proces jeho ukládání).

Lesníci z ČR a Rakouska budou sdílet informace, pomůže jim to i při kalamitě

Čeští a rakouští lesníci si budou sdílet informace o aktuální situaci na obou stranách hranice. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně a dalších expertních pracovišť pro ně chystají manuál, jak se chovat v rizikových situacích jako je například kůrovcová kalamita. Sucho, vítr, oheň ani kůrovec totiž neznají hranice a včasný zásah je pro snížení rizika nebo třeba omezení šíření kůrovce klíčový. Menší vlastníci přitom ani nevědí, kde základní informace o lese hledat. To se týká jak informací o současných a potenciálních rizicích, tak situace, jak se chovat, když nastane kalamita.