Tag Archives: lesní půda
Ovlivňuje dub červený kvalitu lesních půd?
Dub červený patří k nejvýznamnějším introdukovaným dřevinám v České republice. V roce 2010 zaujímala plocha této dřeviny v ČR přibližně šest tisíc ha a celková zásoba asi 900 tisíc m3, v roce 2018 pak 6 101 ha a 1 138 tisíc m3. Běžně se využíval a stále využívá v parkových úpravách a rekultivacích a nepovažuje se za produkčně významnější dřevinu. Svého času měl i nahradit domácí druhy dubů ohrožené tracheomykózou.
Požáry zásadně ovlivňují poutání uhlíku v lesích
Uhlík je základním stavebním prvkem živé hmoty. Zároveň je součástí oxidu uhličitého, který je významným skleníkovým plynem přispívajícím ke globálnímu oteplování a jehož koncentrace v atmosféře se zvýšily od poloviny 18. století do současnosti přibližně o 45 %. Jedním z nejvýraznějších jevů ovlivňujícím zásobu uhlíku v lesních půdách jsou lesní požáry. Požár významně snižuje zásobu půdního uhlíku. V nadložních humusových vrstvách je ztráta uhlíku v průměru 59 %, v celém půdním profilu pak 26 %. Návrat k původní zásobě uhlíku může trvat více než 100 let.
Jedle bělokorá versus smrk ztepilý – vědci srovnávali jejich působení na lesní půdu
Strnady – 8. listopadu 2017 – Jaký má jedle bělokorá ve skutečnosti vliv na stav lesních půd? Je meliorační dřevinou, za jakou je pokládána? Podle vědců z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze přes značnou pozornost, věnovanou jedli z hlediska pěstování, ekologie, obnovy, dynamiky v přirozených i hospodářských lesích i ochrany lesa, je její vliv na půdu sledován jen minimálně.