Tag Archives: kůrovcová kalamita
Kůrovcová kalamita v okolních státech v roce 2023
Velkoplošné přemnožení podkorního hmyzu na smrku v roce 2023 v regionu střední Evropy (Rakousko, Česko, Německo, Polsko, Slovensko) „nevyrovnaně stagnovalo“ a celkově bylo evidováno přibližně stejné množství napadené hmoty jako v roce 2022, kolem 30 mil. m3.
V roce 2023 opět pokleslo poškození lesů kůrovcem
Příhodný průběh povětrnostních podmínek posledních let v příznivém souběhu s dalšími faktory významně ztlumil trvající gradaci lýkožroutů. Lesníci třetí rok po sobě evidovali pokles kalamitních těžeb po předchozích osmi letech permanentního nárůstu. Kůrovcovou kalamitou je již však postiženo prakticky celé území Česka. Proto vzhledem ke stále obrovským počtům kůrovců v lesích a k nevyzpytatelnosti vývoje počasích v příštích letech nelze ještě hovořit o opětovném získání úplné kontroly nad populacemi kůrovců.
Kůrovcová kalamita u VLS loni skončila, podnik srazil kalamitní základ v lesích na čtyři procenta
Vojenské lesy a statky ČR hlásí úspěch v boji s kůrovcem, který v jejich lokalitách znamená faktický konec kalamity, jež v uplynulých letech pustošila české lesy. Oproti lesnické sezóně 2020/2021, kdy kalamita v lokalitách Vojenských lesů a statků ČR kulminovala, snížil státní podnik tzv. kalamitní základ na pouhá 4 procenta. Meziročně se lesníkům VLS podařilo srazit v loňské sezóně kalamitní základ v lesích ve správě resortu obrany o čtyři pětiny.
Letos se podaří zásadně utlumit kůrovcovou kalamitu
Intenzivní vyhledávání, zpracovávání a asanace kůrovcového dříví se v porostech spravovaných Lesy České republiky pozitivně projevily ústupem kalamity. Lesy ČR letos plánují vytěžit 8,5 milionů metrů krychlových dřeva, z toho jeden a půl milionu metrů krychlových napadených kůrovcem, loni bezmála tři. Podnik se tak vrací k běžnému hospodaření.
Kůrovcová kalamita 2. rokem pozvolna ustupuje
Lesníci v roce 2022 zaznamenali další pozvolný ústup kůrovcové kalamity. V loňském roce byl vykázán meziroční pokles objemu celkového (abiotického a biotického) poškození přibližně o jednu čtvrtinu. Objem nahodilých těžeb po přepočtu na celou rozlohu tuzemských lesů po čtyřech letech konečně nepřekračuje odvozený roční etát.