Tag Archives: douglaska tisolistá
Jak hospodaří s vodou douglaska ve směsi s bukem
Názory a rozhodování o větším zastoupení douglasky v našich lesích jako náhrady chřadnoucího smrku by měly být podloženy informacemi a znalostmi o jejím růstu a nárocích, případně o rizicích spojených s jejím pěstováním. Obvykle brutální růst douglasky není dán jen jejím intenzivním využíváním vody, ale i dusíku.
Co ohrožuje růst a zdraví douglasky tisolisté?
V současné době nejen v České republice, ale také v jiných evropských zemích kulminuje kůrovcová kalamita. Jde o závažný lesnický, environmentální a ekonomický problém. Poškození lesů, dramatický nárůst neplánované těžby a zvyšování rozsahu holin vybízejí odborníky i veřejnost k otázkám: Jaké dřeviny vysazovat místo či vedle smrku ztepilého?
Kolik uhlíku dokáže vázat douglaska?
Při snižování obsahu kysličníku uhličitého v atmosféře a jeho vlivu na globální změny klimatu hraje velkou roli biomasa lesních porostů a její schopnost vázat značné množství uhlíku a odnímat jej z atmosféry. Na otázku kolik uhlíku ukládá douglaska v českých lesích, odpověděli vědci z VÚLHM vytvořením nových národních modelů pro výpočet biomasy douglasky tisolisté, které zpřesní odhady množství uhlíku poutaného touto dřevinou.
Lesnické organizace zaslaly otevřený dopis ministrovi životního prostředí
Otevřeným dopisem určeným pro ministra životního prostředí Richarda Brabce reagují čtyři lesnické instituce na aktivity Hnutí Duha. Pod dopisem, který byl doručen prostřednictvím datové schránky (v kopii také na Ministerstvo zemědělství), jsou společně podepsáni představitelé SVOL, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v.v i., České akademie zemědělských věd a České lesnické společnosti.
Strach z douglasky v našich lesích? Zbytečná hysterie a záměrná manipulace
Hnutí Duha opět účelově mate laickou veřejnost, a to svým prohlášením o nebezpečnosti využití douglasky tisolisté v našich lesích. Na základě pouze několika bez kontextu a účelově vybraných publikací prohlašuje tuto dřevinu za druh ohrožující samu podstatu funkčního lesního ekosystému, v našich podmínkách.