Tag Archives: biodiverzita
Ochrana lesní biodiverzity je důležitá nejen pro přírodu, ale i pro člověka
Biodiverzita zahrnuje rozmanitost života na všech jeho úrovních, od genů, přes druhy organismů, až po pestrost ekosystémů a ekologických vztahů. Kromě vnitřní hodnoty života a jeho rozmanitosti je důležité, že biodiverzita je zjevně nepostradatelná pro existenci člověka a z více důvodů, včetně antropocentrických, je proto nezbytné ji chránit. V lesích žije asi 80 % všech suchozemských druhů organismů, jsou tak klíčovým nositelem pevninské biodiverzity.
Prosvětlování nížinných lesů podporuje biodiverzitu
Lesy v nížinách, nejčastěji doubravy a dubohabřiny, jsou důležité nejen vzhledem ke svému lesnickému produkčnímu využití, ale také díky významným mimoprodukčním funkcím, zejména vysoké biodiverzitě. V posledních desetiletích však čelí silnému poklesu biologické rozmanitosti v důsledku nevhodných lesnických postupů, jako je intenzivní těžba dřeva s mechanickou přípravou půdy nebo opuštění tradičního lesního hospodaření, v němž v minulosti převládalo výmladkové hospodaření.
Milovice jsou významným místem výskytu vzácných brouků v celé střední Evropě
Překvapivé výsledky přinesl výzkum vzácných brouků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky tam zkoumali takzvané koprofágy, tedy brouky rozkládající v přírodě trus zvířat. Používá se pro ně rovněž označení chrobáci. Jejich populaci v posledních letech pomohla především stáda velkých kopytníků.
Evropská unie podpoří šetrné zemědělství
Evropská komise zveřejnila strategii „Z farmy na vidličku“, která ve výhledu do roku 2030 stanovuje cíle pro zastavení či zvrácení poklesu biodiverzity. Její důležitou součástí je reforma zemědělství, které by mělo snížit spotřebu pesticidů o 50 % a minerálních hnojiv o 20 %. Až 25 % veškeré zemědělské produkce by mělo probíhat v BIO režimu.
Jak pěstovat borové lesy?
Strnady – 30. srpna 2018 – V letošním létě byly naše lesy vystaveny stresu horkého a suchého počasí. Kůrovec a další škůdci nás nutí položit si otázku, jak budou v České republice vypadat lesy v budoucnosti a jak je budeme pěstovat. Druhou naší nejrozšířenější dřevinou po smrku je borovice lesní. I ona však velmi trpí rozmary počasí a nejrůznějšími škůdci. Proto je na místě se ptát, zda lze lesy, v nichž má převahu borovice lesní, pěstovat přírodě blízkým způsobem.