Semenářský závod v Týništi nad Orlicí letos slaví 50 let své existence

Rychle a kvalitně obnovit krajinu po kalamitě. Sázet směs dřevin a zakládat tak odolnější lesy nové generace. To se daří i díky Semenářskému závodu Lesů České republiky v Týništi nad Orlicí, největšímu v tuzemsku. Všem majitelům lesů v zemi dodává kvalitní osivo a poskytuje služby související s luštěním, skladováním a předosevní přípravou. Tempo obnovy lesů tak zrychluje. Semenářský závod má zásadní význam pro obnovu lesů po kalamitě.

„Semenářský závod má pro obnovu lesů naprosto zásadní význam. Téměř tři čtvrtiny semenného materiálu pro lesy nové generace se zpracovaly právě tady. Ještě nikdy se neobnovovaly lesy takovou rychlostí jako nyní,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček a pokračoval: „Řada lesnických odborníků varovala, že pro tak rozsáhlou obnovu porostů nebude dostatek sazenic listnáčů. Proto jsme včas nasadili kapacity pro zajištění semenného materiálu a posílili produkci našeho závodu. Dnes tedy máme dostatek osiva pro všechny a dokážeme zalesňování podstatně urychlit“.

Foto: bukvice, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_zosimus

V posledních pěti letech v závodě zpracovali stovky tun semenné suroviny jehličnatých i listnatých druhů dřevin, ze kterých vzejdou stovky milionů sazenic. Lesy ČR sází 67 % listnáčů a 33 % jehličnanů. Poměr se tak v posledních letech otočil. Letos podnik vysadí rekordních 90 milionů sazenic a zalesní 22 tisíc hektarů, což je historicky největší obnovovaná plocha.

Podnik reagoval na kalamitu modernizací semenářského provozu. Od roku 2018 tak v Týništi využívají dva boxy na termoterapii žaludů i sušení bukvic. Původní linka zpracovala půl tuny žaludů za směnu, oba termoboxy za stejnou dobu ošetří celkem pět tun.

O rok později začali třídit semena lesních dřevin pomocí optického stroje. Jeho kvality lesníci oceňují zejména při výběru naklíčených bukvic. Za hodinu stroj protřídí 150 kilogramů bukvic, tedy asi 1,2 tuny za směnu, což by ručně zvládlo ve stejném čase minimálně 60 lidí. Loni uvedli v „semenárně“ do provozu mláticí stroj Haldrup. Zpracovává stovky kilogramů semenné suroviny z lípy, habru, akátu nebo javoru. Letos tam kvůli uchování semen listnáčů upravují všech pět pater jižní části skladu semenné suroviny.

Foto: klíčící bukový semenáček, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_danlersk

„Na Moravě a ve Slezsku se dnes věnujeme nejen zalesňování, ale i opravě lesních cest, o čemž se už mohou lidé sami leckde přesvědčit. Lesy ale obnovujeme v celé republice,“ dodal generální ředitel Vojáček.

Více informací o Semenářském závodu najdete zde.

Zdroj: https://lesycr.cz/

Úvodní foto: klíčící žalud na mechu, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_petarpaunchev