Rorýsi: kalamita vypadlých mláďat skončila, ale pomoc stále potřebujeme!

Pomalu ale jistě končí v záchranných stanicích rorýsí sezóna. Poskytli jsme pomoc téměř sedmi stovkám mláďat rorýsů (v loni to bylo 436 mláďat); 200 rorýsů nám bohužel uhynulo. Většina ale přežila a už byla vrácena do přírody. Jen asi 50 rorýsů na svůj návrat čeká. Budou vypuštěni v nejbližších dnech, protože je čeká dlouhá cesta do Afriky. Péče o rorýsí mládě stojí v průměru 1900 Kč. Pomoc veřejnosti je nutná!

Rorýsi nejčastěji potřebují pomoc odborníků ze záchranných stanic právě v letních měsících. Hnízdí totiž v dutinách ve zdech a pod střechami domů. Ty se v létě tak rozpalují, že se stávají neobyvatelnými. Mláďata, aby se zachránila, z nich vyskakují.  Ze země pak, i když jsou nezraněná, nedokážou vzlétnout.

Na rozdíl od ostatních druhů ptáků, rorýsí mláďata potřebují pomoc vždy, když se ocitnou na zemi. V tomto roce byly v důsledku extrémních teplot jejich počty nebývale vysoké!

Rorýsi jsou jedni z nejnáročnějších ptáků na odchov a péče o ně je velmi pracná a nákladná. Jakožto hmyzožravci vyžadují pestrou a specifickou stravu a ke správnému vývoji mláďat je zapotřebí speciálních inkubátorů. Odchov jednoho rorýse zkrátka není zdaleka levná záležitost (cca 1900 korun).

Foto: krmení mláděte rorýse, archiv ZS Huslík

Prázdninová kampaň Národní sítě záchranných stanic „Rorýsi volají o pomoc“ na podporu péče o rorýse v záchranných stanicích zatím přinesla 70 000 Kč. Za to se podařilo zaplatit péči o 37 mláďat.

Kampaň však ještě nekončí, stále uvítáme jak dárcovské DMS ve výši 190 Kč, které zaplatí jeden den péče o jedno mládě, tak i dary ve výši 1900 Kč na účet sbírky Zvíře v nouzi, které zaplatí péči o jednoho rorýse po celou dobu pobytu v záchranné stanici. Tuto péči lze i symbolicky darovat prostřednictvím darovacího certifikátu:

Pomozme rorýsům!

Můžete tak učinit na účet č. 33553322/0800 nebo zde.

Pokud si chcete být jisti, že Váš příspěvek jde přímo na rorýse, napište do zprávy pro příjemce či do poznámky k platbě slovo RORÝS.

Zasláním darovací SMS zprávy DMS ZVIREVNOUZI 190 na číslo 87 777 můžete podpořit částkou 190 Kč jeden den péče o malého rorýse. Více info k DMS je zde.

Pokud byste chtěli zachránit jeden celý rorýsí život a takto si rorýse adoptovat, přispějte částkou 1900 Kč (cena kompletního pobytu rorýse ve stanici) buď přímo na náš účet, nebo prostřednictvím darovacího certifikátu, který naleznete zde.

Děkujeme vám za všechny vaše příspěvky. Díky nim se nám daří zachraňovat stále více potřebných divokých zvířat.

Foto: rorýs, archiv ZS Huslík

Národní síť záchranných stanic v tomto roce kromě Ministerstva životního prostředí podpořilo i Ministerstvo zemědělství. Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa.

Úvodní foto: vypadlé mládě rorýse, autor O. Fiala

Zdroj: Český svaz ochránců přírody