Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého

Vzácného brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) objevili entomologové při loňském průzkumu v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku. Brouk byl v České republice pozorován po více než třiceti letech a odborníci ho tu už považovali za vyhynulého. Kromě toho přírodovědci v ptačím parku České společnosti ornitologické (ČSO) zaznamenali i další vzácné druhy bezobratlých a celkem 162 druhů ptáků včetně kriticky ohrožených.

Jihomoravská pobočka ČSO spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky od loňského roku. Vytváří tu Ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost. „Už teď se potvrzuje, že tato lokalita byla pro vytvoření rezervace dobrá volba. Při loňském průzkumu jsme na Kosteliskách pozorovali 162 ptačích druhů. U více než poloviny z nich víme, že tu buď hnízdili anebo se o to pokoušeli,“ vysvětluje Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.

K vzácným druhům, které v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska hnízdily, patří např. bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý.

Foto: bukáček malý, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_pakosta

Tůně, mokřady a rozlivy slouží ptákům také jako významné loviště. „V létě sem za potravou zalétaly dvě stovky rorýsů obecných, pozorovali jsme tu také 120 vlh pestrých, 250 břehulí říčních a 1500 vlaštovek obecných, které tu i nocovaly v rákosí,“ sděluje Čamlík.

Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. „Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy“ říká Čamlík.

Foto: vodouš rudonohý, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_creativenature

Kromě ptáků se na Kosteliskách daří také mnoha druhům hmyzu. Entomologové z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické tu nalezli 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do Červeného seznamu bezobratlých. Z toho jsou dva kriticky ohrožené a dokonce jeden druh brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) byl považován za regionálně vyhynulého v rámci ČR. Jedná se tak o velmi bohatou a významnou lokalitu hmyzu. „Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně,“ sdělil Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Foto: dřepčík (Longitarsus substriatus) byl v ČR v Ptačím parku Kosteliska nalezen po více než 30 letech; dosud byl považován v ČR za vyhynulého; žije na vlhkomilných hluchavkovitých rostlinách; autor Lech Borowiec

Ptačí park Kosteliska se rozprostírá v nivě říčky Kyjovky v bezprostřední blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Jedná se o velmi dynamické prostředí, v minulosti tu byl několikrát rybník, mokřad, nivní louka a pole, některá vyvýšená místa jsou suchá a písčitá se zbytky pískomilné vegetace. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Díky podpoře veřejnosti se loni podařilo vykoupit 2,7 ha pozemků a dalších více než 5 ha je velmi nadějně rozjednáno. Nákupy na Kosteliskách jsou kromě darů spolufinancovány z projektu Interreg V-A SK-CZ Zelené horizonty. Další pozemky jsou ve správě od Biologického centra Akademie věd a města Dubňany.

Další informace se dočtete zde. Více o ptačím parku zde.

Zdroj: Tisková zpráva České společnosti ornitologické, https://www.birdlife.cz/

Úvodní foto: Ptačí park Kosteliska u Dubňan; v budoucnu tu budou stezky a pozorovatelny pro návštěvníky; archiv ČSO