Přikrmujete ptáky? Dělejte to správně a zodpovědně, vyzývají ornitologové veřejnost.

Pozorování ptáků na krmítku patří k oblíbeným a snadným způsobům, jak poznávat ptactvo našeho okolí. Převážně v období mrazů a sněhové pokrývky, kdy ptáci mají méně dostupné potravy, můžeme krmením pomoct běžným druhům ptáků navštěvujícím krmítko.

Na 6.–8. ledna 2023 Česká společnost ornitologická (ČSO) připravuje pátý ročník sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka, pomocí kterého chce zjistit více o chování a populacích zimujících ptáků, významu přikrmování a odhalit další zajímavé výsledky. Program je určený pro širokou veřejnost. Více informací o programu i přikrmování a poznávání ptáků je k dispozici na webu ptacihodinka.cz.

„Pozorování ptáků na krmítku je skvělá možnost zjistit, jak se jednotlivé druhy ptáků chovají, jak vypadají a kolik jich na krmítko létá. Pokud se rozhodneme přikrmovat a budeme se držet několika zásad, můžeme ptákům navštěvujícím krmítka přikrmováním pomoci. Musíme mít ale na paměti, že umístěním krmítka na svou zahradu, balkon či parapet na sebe bereme zodpovědnost a ptákům můžeme v případě nesprávného krmení paradoxně ublížit. Zároveň se teprve postupně dozvídáme i o dalších možných rizicích spojených s intenzivním krmením,“ upozorňuje Ondřej Belfín z ČSO.

Sýkora koňadra létá pro jednotlivá semínka, která ihned sežere v nedalekém keři. Brhlík lesní si jich nabere plný zobák a odletí je schovat do spíže. Zvonek zelený sedí v krmítku a loupe jedno semínko za druhým.

Kdo létá na krmítko? Infografiky a kvízy najdete na ptacihodinka.cz/urcovani-ptaku. Pomocí jednoduchých výukových materiálů se naučíte určovat a rozlišovat nejběžnější ptačí druhy na krmítku, například vrabce.

Potrava ptáků, kteří u nás zimují, je převážně rostlinná a tvoří ji různá semena, bobule a jiné plody.

„Osvědčenou potravou na krmítku jsou slunečnicová semena. Vrabci nebo hrdličky uvítají také obilná zrna jako oves, proso a pšenici. Když ponecháme několik jablek na stromě, budou nám vděční kosi a kvíčaly, a budeme-li mít štěstí, dočkáme se i pestrých severských návštěvníků – brkoslavů severních. Strakapoudy, sýkory či brhlíky nejlépe pohostíme tukovou směsí, kterou můžeme zakoupit v podobě lojových koulí. Lojové koule umisťujeme do krmítek bez sítěk, které jsou zbytečný jednorázový plast a po spadnutí je mohou sežrat psi nebo ježci,“ vysvětluje Dita Hořáková z ČSO.

Krmítko není popelnice. Zbytky do něj nepatří

Naprosto nevhodné jsou kuchyňské zbytky. „Krmítko není popelnice. Proto do něj nedávejme slaná, sladká, kořeněná, přepálená, uzená nebo zkažená jídla. Ptákům způsobují těžké zažívací potíže a leckdy i smrt. Z kuchyně ale můžeme použít ovesné vločky, strouhanku z nesoleného pečiva, strouhanou mrkev, vařenou rýži či vařené brambory,“ doporučuje Hořáková.

Čím přikrmovat ptáky na krmítku? Zjistíte na ptacihodinka.cz/cim-krmit

Ornitologové také upozorňují, že není vhodné ptáky překrmovat. „Pokud je krmítko půl dne prázdné, ptákům to neublíží a navíc ho snáze udržíme v čistotě. Je důležité denně z krmítka odstraňovat trus a zbytky potravy. Sami bychom také jistě nechtěli jíst ze špinavých talířů. Důležité je krmítko každý týden také vyčistit. Takto lze preventivně předcházet šíření ptačích chorob,“ dodává Belfín.

Shlukování u krmítka má totiž i svá rizika. „Ptáci jsou tu v těsném kontaktu a snadněji se mezi nimi šíří choroby. Pokud pořizujeme nové krmítko, raději zvolíme několik menších než jedno veliké. Také dbáme na to, aby šlo snadno rozebrat a vyčistit a mělo stříšku či zásobník jako ochranu před vlhkostí. Vhodné krmítko brání míchání trusu, slin a zbytků. Pokud to naše krmítko nesplňuje, o to důležitější je pravidelné čištění,“ říká Belfín.

Více k výběru krmítka na ptacihodinka.cz/vyber-krmitka 

Čím častěji krmítko sledujeme – tím lépe. „Můžeme tak už v zárodku odhalit, že máme na krmítku nemocného ptáka. Poznáme ho podle toho, že je načepýřený, malátný, apaticky posedávání v blízkosti krmítka i několik minut a vypadá, jakoby spal či ztratil plachost. Je potřeba ihned reagovat a zabránit dalšímu šíření choroby. Okamžitě odstraníme krmítka ze všech míst. Vydrhneme je a vydezinfikujeme slabým roztokem Sava, důkladně opláchneme a necháme vyschnout. Znovu začneme krmit nejdříve za 14 dní. Zároveň výskyt nemoci ohlásíme ČSO. O výskytu nakaženého ptáka je dobré informovat i sousedy v okolí nebo místní samosprávu,“ informuje Belfín.

Více k tématu chorob na krmítku na birdlife.cz/choroby

Ptačí svět je pestrý, plný poletujících a poskakujících opeřenců, kteří nám lidem dělají radost, pokud zrovna přiletí na naše krmítko. Přikrmujme proto správně a zodpovědně, abychom jim neškodili.

Zdroj: Česká společnost ornitologická