Pražské lesy otevírají novou medárnu

Lesy hlavního města Prahy otevřou ve čtvrtek 22. června ve svém areálu v Práčské ulici novou medárnu. Vznikala za podpory hlavního města Prahy od září 2016 přestavbou nevyužité bývalé dílny a bude sloužit jako provozní zázemí pro dlouhodobý projekt Návrat včel do pražských lesů, který Lesy hl. m. Prahy realizují již od roku 2011.

Nová medárna nabízí odpovídající základnu splňující všechny náročné hygienické a veterinární předpisy i provozní požadavky. Náklady na její vybudování hradilo hlavní město Praha. Kromě samotného prostoru pro vytáčení medu, vybaveného novým medometem a pastovacím zařízením, medárna disponuje také místem pro vlastní zpracování včelího vosku a lisování voskových mezistěn. To umožní vytvořit uzavřený koloběh vosku v provozu, neboť do úlů se vrátí mezistěny z vosku, který vyrobily včely. Službu výroby mezistěn z vlastního vosku připravují Lesy hl. m. Prahy i pro zájemce z řad drobných včelařů. Medárna bude slavnostně otevřena ve čtvrtek půl hodiny po poledni. Veřejnost ji bude moci poté navštívit kdykoliv po předchozí domluvě.

Lesy hl. m. Prahy se včelaření věnují od roku 2011. V rámci svého projektu Návrat včel do pražských lesů organizace v pražské přírodě zakládá nové včelnice či obnovuje ty, které v minulosti u hájoven v pražských lesích fungovaly. V současnosti se starají o 12 včelnic (například v Kunratickém lese, v Divoké Šárce, v Prokopském údolí, v Divoké zahradě Hostivař nebo v  nově otevřeném ekocentru Prales ve Kbelích) a o více než padesát kmenových včelstev. V roce 2015  včelaři této organizace vytočili skoro 750 kilogramů medu, loni dokonce překonali jednu tunu.

Produkci medu ale Lesy hl. m. Prahy vnímají pouze jako vedlejší produkt jejich činnosti. Včelnice slouží především k ekologické výchově, ke zvyšování povědomí obyvatel Prahy o nezastupitelné úloze hmyzu v krajině, a ke zlepšování životního prostředí hlavního města prostřednictvím kvalitního opylení vegetace a zachování její druhové rozmanitosti. Včelnice jsou obohacovány o interaktivní prvky, jako jsou ukázkové prosklené úly, informační panely či hmyzí hotely. Slouží také k ekovýchovným programům ze světa hmyzu a z oblasti včelařství.

Podle TZ Lesů hl. m. Prahy, redakčně upraveno

http://www.lhmp.cz