Pojďme více využívat dřevo, dar přírody

Je na čase zbourat nesmyslné mýty, které dlouhodobě zhoršují životní prostředí, v němž žijeme. Od osmdesátých let jsem se snažil heslo „Šetři papír, šetříš les“, které nás učili ve škole a bohužel učí dosud, vysvětlovat jako nesmyslné a jenž výrazně zhoršilo prostředí, ve kterém žijeme. Ať se jedná o znečištění vody, půdy, či ovzduší. Toto heslo jsem nahradil „Využívej racionálně dřeva a všech jeho výrobků včetně papíru, jak to lze a tím šetříš životní prostředí.“ Vystudoval jsem lesní inženýrství a pracoval jsem 42 let u Lesů České republiky, v závodě na Kladské. Zbystřete pozornost a dobře si zapamatujte tato čísla.

V České republice se bez ohledu na vlastníka vytěží ročně zhruba 16 milionů kubíků dřeva. Ročně přiroste 20 milionů kubíků dřeva. Zásoba se tak ročně navyšuje o čtyři miliony kubíků dřeva. Na základě nově provedené inventarizace dřeva v našich lesích činí zásoba 685 milionů kubíků dřeva.V množství dřeva na obyvatele patří ČR mezi světovou špičku. Jeho využití je však u nás srovnání s vyspělými evropskými státy EU o dvě třetiny nižší. A přitom oproti nim si navýšení spotřeby můžeme dovolit.

Víte, jaký je rozdíl mezi českou a americkou ženou? Žena u nás jde do obchodu a koupí potraviny a nápoje zabalené do igelitových pytlíku a PET obalů, přijde domů a v lepším případě tyto obaly vytřídí. Žena v Americe si z obchodu nese velký papírový pytel a doma z něho vyndává na stůl zakoupené věci v papírových pytlících a papírových kornoutech.

Každý by měl vědět, že igelitový sáček či PET lahve se rozloží po 150 až 200 letech. Společnosti by proto prospěl návrat ke staré obalové technice, jako byly papírové pytlíky, dřevěné bedny či skleněné lahve. Při rozumném hospodaření je les jediná obnovitelná surovina. Zbavme se předsudků, že dřevěný domek vám sežere červotoč nebo že v něm v zimě zmrznete. Dřevo je nejlepší izolační materiál. A tak by se dalo argumentovat a změnit desítky či stovky věcí, které nám všem znepříjemňují život. Pravdivá osvěta a informovanost je nejdůležitější při výchově mladé generace. Rodiče i učitelé mají obrovskou zodpovědnost, a to z důvodů, že děcko si z nich bere příklad, buď dobrý, nebo špatný.

Zdroj: Mladá fronta Dnes, 5. března 2011, autor: Miroslav Vaniš, Lázně Kynžvart