Otvíráme okna do přírody

Tipy na výlety na zajímavá místa, především do chráněných krajinných oblastí. Akce pro veřejnost, kde se lidé mohou dozvědět, jaká tajemství naše příroda skrývá. To je nová iniciativa „Pojďte s námi do přírody“ [1], kterou 20. května představil ministr životního prostředí Richard Brabec. Zároveň otevřel novou naučnou stezku okolím Padrťských rybníků v chráněné krajinné oblasti Brdy [2].

„Tuzemskou přírodu letos nejspíš čeká rekordní návštěvnost. Právě proto jsme připravili tipy na pozoruhodná místa a také akce s průvodci, na kterých se lidé mohou dozvědět celou řadu zajímavostí. Chceme ukázat, že naše příroda je krásná, a také, jakým způsobem se o ni pečuje. Brdy jsme si pro start naší iniciativy nezvolili náhodou – je to naše nejmladší chráněná krajinná oblast, která je atraktivní i tím, že do řady míst tu lidé v posledních desetiletích vůbec nesměli, “ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

„To, že si lidé přednostně ke svému pobytu vybírají chráněná území přírody, není náhoda. Málokdo zvolí neděli v kukuřičném lánu u transformátoru třeba před stínem hlubokých lesů či dalekými výhledy v horách.  Tipy na výlety i akce postupně doplňujeme, aby si návštěvníci měli z čeho vybírat. Chceme představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda rozmanitá. Rádi bychom, aby se také dozvěděli, co dělat proto, aby taková zůstala i v budoucnu. První akce proběhly u příležitosti Evropského dne chráněných území. Jsme rádi za všechny, kteří nám pomáhají přírodu chránit svým ohleduplným chováním [3],“ doplňuje František Pelc, ředitel AOPK ČR.

„Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků má celkem třináct zastavení, čtyři klasické velké informační panely a devět malých kovových, které jsou netradičně umístěny na solitérních kamenech. Nechtěli jsme totiž zasahovat do kouzla zdejší nezastavěné krajiny. Malé tabule se věnují především brdské přírodě, velké najdete na místech, kde dříve stávaly vesnice Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. Tyto zaniklé brdské obce připomene i několik lip, které jsme tu ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky právě vysadili,“ doplňuje Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO Brdy.

Na iniciativě „Pojďte s námi do přírody“ se podílí i Český svaz ochránců přírody.

Poznámky:

[1] Tipy na výlety a akce (průběžně doplňované) najdete na: snamidoprirody.nature.cz

[2] Storymapa naučné stezky Okolím Padrťských rybníků je zde.

[3] Šest zásad ohleduplného návštěvníka přírody:

  1. Vím, kam jdu: Výlet plánuji podle svých schopností a zkušeností. S sebou si vezmu vše, co mohu potřebovat. Znám pravidla a omezení pro pohyb v oblasti, kam se chystám.
  2. Chráním přírodu a vše, co poskytuje: Většinou nevadí, když si natrhám lesní plody pro svou potřebu. Neničím okolí, netrhám květiny a nezabíjím nic živého. Odnáším si jen zážitky a obrázky. Pohybuji se přednostně po svých.
  3. Respektuji navštívené místo a jeho obyvatele: Respektuji omezení v chráněném území. Vnímám a jsem ohleduplný k  přírodě i místním obyvatelům. Neruším hlukem, světlem ani svou přítomností, nepřekážím. Chovám se tak, abych nerušil zážitek ostatním návštěvníkům. Svého psa mám vždy pod kontrolou.
  4. Zodpovídám za svou bezpečnost: Sleduji okolí, neriskuji. Vím, že příroda může být pro nepozorného návštěvníka nebezpečná. Přesto jsem rád, když je příroda nespoutaná.
  5. Nezanechávám po sobě stopy: Vše, co jsem si do přírody s sebou přinesl, si též odnáším. Když potřebuji na záchod, nezůstávají po mně viditelné stopy. Navštívené místo zanechávám tak, jak jsem ho našel.
  6. Podílím se na péči: Chráním navštívené místo. Nezveřejňuji fotografie a souřadnice míst, která nejsou přístupná a všeobecně známá. Na poškozování přírody nebo nedostatky upozorním správce území.

Kontakt: Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, tel. 724 102 406, email: karolina.sulova@nature.cz

Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz

Ilustrační foto: Brdy, Padrťské rybníky, autor: Jan Řezáč