Obnovená alej je útočištěm pro ohrožené druhy
Jednu z nejstarších dubových alejí na Moravě u rybníka Kolečko v Tovačově v Olomouckém kraji obnovil podnik Lesy České republiky. Projekt vyšel na bezmála tři miliony korun bez DPH.
Projekt spolufinancovaný Evropskou unií z Operačního programu Životní prostředí podnik zahájil loni v září a dokončil letos v květnu. Cílem bylo šetrně ošetřit a zachovat co nejvíce letitých stromů. Ty utvoří kostru porostu a zachovají tamější biotop se zvláště chráněnými živočichy i silně ohroženými druhy, jako je například páchník hnědý, lesák rumělkový, kovařík a také devět druhů netopýrů. „Celkem 179 velmi starých stromů ošetřili arboristé. Vyřezaly se náletové dřeviny a vykácely nebezpečné stromy s malou vitalitou a krátkodobou perspektivou. Na místě je vysazeno 242 sazenic převážně dubu letního, ale také jilmu vazu a topolu černého,“ uvedl Dalibor Šafařík, krajský ředitel podniku Lesy ČR z Brna. Díky projektu se prodloužila životnost historických stromů a zvýšila bezpečnost návštěvníků této vyhledávané lokality, kterou vede frekventovaná cyklostezka i turistická trasa. „I v dalších třech letech se budou vysazené stromy pravidelně zalévat, dosazovat uhynulé sazenice a opravovat oplocení jednotlivých dřevin,“ dodal Šafařík. Podnik na projektu úzce spolupracoval s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.
Stromořadí založil rod Pernštejnů před více než čtyřmi stoletími. Mohutné stromy byly svědky historického dění na tovačovském panství, které vlastnilo několik šlechtických rodů.
Podle TZ podniku Lesy ČR, red.