Největší lesnicko-armádní akce na Moravě představí přírodu na Libavé i tank Leopard

VLS, Armáda ČR a Vojenský opravárenský podnik zvou veřejnost na letošní ročník akce Armáda, lesnictví a myslivost na Libavé, který se odehraje v sobotu 10. června v areálu Heřmánky u Potštátu.

Tank Leopard 2A4 a mnoho další armádní techniky. Výstava nejlepších trofejí a shozů z honitby ve vojenském újezdu Libavá, který je domovinou nejkvalitnější populace jelena evropského v republice. K tomu kombinovaná soutěž chladnokrevných koní, výstava psů a také bohatý doprovodný soutěžní program pro děti v režii lesních pedagogů z Oderských vrchů.

To je jen část nabídky, která čeká na návštěvníky největší lesnické akce na Moravě – tradičního mítinku ARMÁDA, LESNICTVÍ A MYSLIVOST NA LIBAVÉ. Pořádají jej Vojenské lesy a statky ČR společně s místními armádními složkami a Vojenským opravárenským podnikem z Nového Jičína. Akce se odehraje v sobotu 10. června v areálu Heřmánky nedaleko Potštátu.

Novinka ve výzbroji Armády ČR, kterým je jeden z nejmodernějších tanků na světě, německý Leopard 2A4, budí veřejný zájem všude, kde je představen, a nejinak tomu jistě bude i v areálu Heřmánky, kde se představí společně s další vojenskou technikou. Dalším lákadlem druhého červnového víkendu na Libavé bude tradičně přehlídka chovatelská přehlídka divize VLS Lipník nad Bečvou.

Nejmenším návštěvníkům bude určena lesní pedagogika. Čeká na ně stezka s úkoly a informacemi o lese, lesnictví, přírodě, ale také z oboru včelařství a zemědělství.

Chladnokrevné koně jsou i v době moderní techniky stále nenahraditelnými pomocníky lesníků především v těžko přístupném terénu. U Vojenských lesů se v poslední době navíc staly symbolem nového lesnického přístupu v rámci přechodu na přírodě blízké hospodaření, které se mimo jiné zaměřuje na šetrnou práci v lesích, která nepoškozuje spodní patro vegetace.

Tažní koně se v Heřmánkách představí na přehlídce i v kombinované soutěži – při slalomu se zapřaženou kládou, formanské jízdě, kde kočí musí prokázat svou zručnost při ovládání koní na suchu i ve vodě, a také v těžkém tahu, kde závodníci prezentují sílu koní i jejich sehranost v zápřahu, protože disciplíny se účastní koně v páru.

Na milovníky psů pak čeká Výstava Moravskoslezského klubu chovatelů jagdteriérů i bonitace klubu chovatelů barvářů. A kdo chce vyzkoušet, jakou má mušku s brokovnicí, bude moci zkusit svou zručnost na laserové střelnici.

Podrobný program a mapku s příjezdovou trasou do přírodního areálu najdete zde.

Zdroj: https://www.vls.cz/