„Do konce března 2018 mají vlastníci lesů čas odklidit dříví, které na území České republiky poničil kůrovec a silné vichřice. Podle odhadů bude výše takzvaných nahodilých těžeb téměř stejného rozsahu jako v roce 2007, kdy lesní porosty zasáhl orkán Kyrill,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
V roce 2007 činil objem nahodilých těžeb 14,7 mil. m3. Aktuální situace je zásadně horší, protože tehdy způsobily 86 % nahodilých těžeb škody zaviněné větrem, zatímco v letošním roce lze očekávat i více než 50 % nahodilých těžeb v důsledku hmyzí kalamity. Ta se rozšířila i kvůli nepříznivému suchému počasí. Odolnost zvláště jehličnatých porostů je oslabená prakticky na celém území České republiky.
„Včasné zpracování dřevní hmoty z těchto kalamit je základním předpokladem pro postupné zlepšování situace v lesích v následujících letech. Povinnosti specifikované v návrhu opatření obecné povahy Ministerstva zemědělství se vztahují na všechny vlastníky lesů na celém území České republiky, s výjimkou lesů v národních parcích a jejich ochranných pásmech,“ uvedl ministr Jurečka.
Podle původního návrhu zvažovalo MZe také celorepublikový zákaz úmyslných těžeb v porostech smrku a borovice do konce roku 2017, cílem bylo uvolnit veškeré dostupné kapacity na včasné zpracování kalamity v lesích. Od toho ale nakonec ustoupilo. Redukcí původního návrhu Ministerstvo vyhovělo námitkám vlastníků lesů a připomínkám dalších subjektů. K těmto námitkám přistoupilo s plnou vážností a zohlednilo jak riziko vzniku nových hospodářsko-sociálních škod vlastníkům lesů a dalším subjektům, tak to, že stát nemá možnost vzniklou újmu kompenzovat.
MZe nicméně pokládá za nezbytné bezpodmínečně učinit veškeré možné kroky ke zlepšení stavu v lesích ve vlastnictví státu. Proto na žádost ministra zemědělství už nebudou Lesy ČR až do konce roku dělat u smrku a borovice jiné těžby než nahodilé. MZe už také požádalo Ministerstvo obrany, aby stejný postup uplatnilo u Vojenských lesů a statků ČR.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Foto: Kyjovské údolí dne 30. 10. 2017 – vichřicí zde dne 29. 10. 2017 byla nejvíce zasažena severovýchodní část národního parku České Švýcarsko. Autor fotografie: Václav Sojka