Mezinárodní soutěž YPEF vyhráli Estonci, Češi vybojovali třetí místo

V rekreačním středisku Vojenských lesů a statků u rybníku Olšina na Českokrumlovsku skončilo mezinárodní finále vědomostní soutěže o lese a lesnictví, kterém poprvé organizovala Česká republika.

Denis Petrov, Mari Remm a Jurgen Oovel si do Estonska odvážejí vítězství v letošním ročníku mezinárodní soutěže o lese, lesnictví a přírodě YPEF (Younf People in Europe Forest – Mladí lidé v evropských lesích). Mezi finalisty ze sedmi evropských zemí, kteří prošli sítem místních, regionálních kol a nakonec zvítězili v daném národním finále, se v rekreačním středisku zasazeném v přírodě chráněné krajinné oblasti Šumava prosadili také domácí. Tým složený studenty střední lesnické školy Žlutice Jiřím Mouchou, Markem Bartůňkem a Stanislavem Večeřou si odnesl bronz.
Ceny všem vítězům za realizační tým předal také vedoucí lesní pedagog VLS Jan Kobr a ředitel divize Horní Planá Michal Frnoch.
Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.
Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015.

Zdroj: Vojenské lesy a statky, s. p.