Mezi tisíci tun odpadu nalezli dobrovolníci opravdové kuriozity

Více než 76 tisíc dobrovolníků při letošních jarních úklidech sesbíralo přes tisíc tun odpadů na 1 928 místech v celé České republice. Zapojilo se tak zhruba o 10 procent dobrovolníků více, než na jaře loňského roku. Díky příznivému víkendovému počasí účast překonala očekávání pořadatelů akce ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody. I letos lidé nacházeli v lesích a příkopech zajímavosti, například cvičnou protitankovou minu (na fotografii). 

I díky nádhernému jarnímu počasí letos vyrazilo zlikvidovat černé skládky i drobný nepořádek více dobrovolníků, než v předchozích letech a beze zbytku naplnili motto letošních jarních úklidů – Každý kousek se počítá. ,,Nakonec těch kousků bylo jen za tento víkend odhadem na 3,5 miliónu. Je to jen odhad, protože na přesné počítání není při úklidu čas, ale když vezmeme v průměru 50 odpadků na jeden naplněný pytel, nebudeme daleko od pravdy“, sdělil za pořadatele akce Miroslav Kubásek. ,,Při vyjádření v tunách evidujeme poměrně přesná čísla, konkrétně bylo sesbíráno 1 031 tun odpadů“, dodává.

Samotná akce Ukliďme svět, ukliďme Česko však zdaleka nekončí. Během zbytku jara je naplánováno dalších zhruba 650 úklidů a další se postupně registrují. Na začátku května pak vyhlásí organizátoři akce výsledky fotosoutěže snímků pořízených během úklidových akcí. Je až neuvěřitelné, co vše se dá nalézt při rozebírání černé skládky, nebo i při pochůzkovém úklidu. Proto jedna ze čtyř soutěžních kategorií nese název ,,Kuriozita“. Letos dobrovolníci našli u řeky Labe v Rosicích nad Labem dokonce protitankovou minu (naštěstí cvičnou, ale k nerozeznání od ostré, jak konstatovali i přivolaní pyrotechnici)!

Dobrovolníci dokonce zachraňovali i živé tvory. Pár andulek v krabici našli při úklidových pracích v Kutné Hoře: „Chci se s Vámi podělit o fotografii andulek, které jsme na včerejší úklidové akci pořádané ve spolupráci s vámi a naším zaměstnavatelem spol. Foxconn v Kutné Hoře nalezli v příkopu společně s vietnamskými kolegy. Chuděrky se choulily, ani se nepohnuly, určitě jim byla zima…Ale podařilo se nám je odchytit, a dovezli jsme je do Záchytné stanice Huslík v Pátku u Poděbrad. Tam je řádně prohlédnou a již pro ně máme i přislíbený domov u jednoho hodného pana chovatele, co se stará o dalších asi 60 ptáčků…tak to dobře dopadlo. Přeji organizaci Ukliďme Česko, aby za pár let již nebylo pořádně co uklízet,“ vylíčil svůj zážitek na facebookových stránkách akce pan Vratislav Jakl.

Do jednoho odpadkového pytle se zabalila také Gabrilela Koukalová, která se stala patronkou letošní akce.

„Také letos jsme využili k organizaci akce moderních nástrojů pro chytrou komunikaci, které v České republice využívá stále více obcí. Systém Mobilní rozhlas nám pomohl s informováním účastníků a pomohl nám od nich získat v reálném čase výsledky jejich úsilí. Česká úklidová akce se tak může v globálním měřítku chlubit tou nejmodernější organizací, která by měla být příkladem i pro úklidy v ostatních zemí „, uvádí Miroslav Kubásek.

Organizátoři děkují všem účastníkům. Pro ty, kterým není lhostejný stav prostředí, ve které žijeme, je tu aplikace ZmapujTo.cz, pomocí které mohou hlásit výskyt nejen černých skládek, ale i řady dalších nešvarů a problémů ve svém okolí. Tato hlášení se dostanou jednak k příslušným obcím, jejichž území se týkají, ale mohou být také využita pro podzimní termín úklidové akce. Ten letos proběhne v sobotu 15. září v rámci celosvětového úklidu, který je naplánován ve 128 zemích po celé planetě a bude se nepochybně jednat o největší dobrovolnickou akci v historii.

Podle TZ akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, red.

Foto: Facebooková stránka Ukliďme svět, ukliďme Česko

http://www.uklidmecesko.cz

https://www.facebook.com/UklidmeCesko