Lesy po letošní kůrovcové sezóně: Na Vysočině a na Moravě se situace mírně zlepšuje, v Libereckém kraji naopak

Kůrovec už letos žádný strom nenapadne, jeho letová sezóna skončila. Kalamita ale pokračuje. Její zvládnutí je pro Lesy České republiky prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se zlepšuje i na Vysočině. Nejrychleji se ale kalamita rozvíjí v Libereckém kraji, kde bude eskalovat v příštím roce. Podnik na situaci mimo jiné reaguje i organizační změnou platnou od ledna příštího roku, která posiluje pravomoci jednotlivých oblastí a zrychluje proces rozhodování.

Za devět letošních měsíců vytěžily Lesy České republiky 7 137 543 m3 napadených stromů, loni za stejné období 6 595 134 m3 a v roce 2018 celkem 3 863 232 m3. „Při zpracování kalamity jsme výrazně postoupili takřka ve všech regionech. Například na Vysočině, kde se díky velkému počtu zasahujících kapacit podařilo meziročně snížit množství napadeného kůrovcového dříví o více jak polovinu,“ říká Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR. V tomto období v roce 2018 podnik v kraji vytěžil 580 317 m3, o rok později 1 706 231 m3 a letos 1 651 546 m3 dříví.

Oproti většině území spravovaného Lesy ČR se meziročně v řádech stovek tisíc metrů krychlových výrazně zvýšilo množství napadeného a nezpracovaného kůrovcového dříví v Libereckém kraji. Pokud se tyto stromy nezpracují včas, může se z nich na jaře kůrovec rozšířit do lesa, který je zatím zdravý. „Do konce února musíme veškeré kůrovcové dříví zpracovat a během března připravit obranná opatření pro jarní rojení. V Libereckém kraji očekáváme eskalaci kalamity v příštím roce,“ uvádí Vojáček a pokračuje: „Oblast je absolutní prioritou. Zejména na hranicích s Národním parkem České Švýcarsko je situace vážná. Aktuálně vyhodnocujeme rozdíly v přístupech k likvidaci kalamity a přijímáme řadu změn. Situaci zde komplikuje těžký terén a nedostatek zpracovatelských kapacit. Za nezbytné zde považuji především posílení vlastních provozních pracovníků a zvýšení aktivity ve vyhledávání kůrovcových stromů i v systematickém zajišťování dodavatelských, a nově i vlastních kapacit“.

Zdroj: https://lesycr.cz/