Lesní pedagogika v podání Lesů ČR

Od roku 2010 uspořádaly Lesy ČR více než pět tisíc akcí pro školy a veřejnost spojených s lesní pedagogikou. Do lesa se tak vydalo bezmála 620 tisíc lidí. Ještě v roce 2010 působilo v podniku 174 lesních pedagogů, dnes je jich 229.

Vzbudit a prohloubit zájem veřejnosti o les, zlepšovat vztah k přírodě, objasňovat význam lesního hospodaření a prohlubovat zájem o dřevo jako obnovitelnou surovinu, o to se snaží lesní pedagogové v celé Evropě a také ve státním podniku Lesy České republiky. „Děti i dospělí se učí vnímat les všemi smysly, takže si vše lépe zapamatují. Kromě toho se seznámí s posláním, úkoly i prací lesníka. To není málo,“ říká Václav Lokvenc, jeden z nejzkušenějších lesních pedagogů v podniku.

Lesní pedagogové z Lesů ČR aktivně působí na veřejnost od roku 1999. Při vycházkách v lese oslovují děti i mládež, ale i rodiny a seniory. Předávají pravdivé informace o lese, jeho funkcích, přírodních vztazích a lesním hospodaření. Jen v loňském roce uspořádali 938 akcí, jichž se zúčastnilo téměř 119 000 účastníků.

Zdroj: E. Jouklová , Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p., 19. července 2016