Kaštanobraní slavilo mezi školáky na Karlovarsku nečekaný úspěch

Až neočekávaným úspěchem skončila podzimní kampaň Kaštanobraní 2016 karlovarské divize Vojenských lesů a statků (VLS) mezi místními školami v kraji. Školáci poslali zvěři na Doupov bezmála šest tun kaštanů a do kampaně se zapojilo na osm stovek dětí z okolí Vojenského újezdu Hradiště. Vítězným týmem se stali prvňáci z Kyselky s bezmála sedmi metráky nasbíraných plodů.

Kampaň, která si kladla za cíl obnovit tradici podzimního sběru plodů pro zimní přikrmování zvěře, spustili karlovarští lesníci Vojenských lesů a statků v září a probíhala po celý říjen. VLS oslovily základní školy v Karlových Varech, Ostrově a menší školy při hranicích vojenského újezdu Hradiště, kde hospodaří. Do Kaštanobraní se nakonec zaregistrovalo dvaatřicet školních tříd z celkem devíti škol. Do 31. října se dětem přitom podařilo nasbírat neuvěřitelných 5 895 kilogramů kaštanů.

„Pro představu jde o množství, které by po okraj naplnilo velkoobjemový kontejner. Letošní Kaštanobraní bylo pilotním projektem, popravdě řečeno, jsme netušili, jak dnešní mladá generace naši výzvu příjme, proto nám úspěch doslova vyrazil dech. Všem dětem i pedagogům za zvěř v Doupovských horách velmi děkujeme. A samozřejmě blahopřejeme vítězům,“ řekl ředitel karlovarské divize VLS Milan Suk.

Jak dodal, nejzdatnějšími sběrači se stali prvňáčci ze základní školy v Kyselce, kterým se podařilo nasbírat 697 kilogramů. Za svůj výkon vyrazí s VLS na výlet se speciálním programem „O zvěři se zvěří“ do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově.

„Děti sbírali, kde se dalo, a kolikrát do toho samozřejmě zapojily i rodinu. Někdo přivezl kaštany až z Moravy nebo Německa. Motivaci udrželo odměňování razítky, kterým jsme si hodnotili naší malou třídní soutěž o nejlepšího sběrače,“ popsala cestu k vítězství třídní učitelka vítězného kolektivu Tereza Ženíšková.

Trojlístek nejlepších doplňuje třetí třída taktéž z Kyselky s 430 nasbíranými kilogramy av těsném závěsu třída 4.A ze ZŠ Komenského v Karlových Varech s výsledkem 429 kilogramů.

Získanými kaštany bude v podzimním a zimním období přikrmována zvěř v přezimovacích obůrkách v Doupovských horách. Plody jírovce maďalu jsou totiž ideálním zimním doplňkem stravy lesní zvěře.

„Mají vysokou koncentraci živin a mimořádnou energetickou hodnotu. Proto jsou vyhledávány především zvěří daňčí, jelení a mufloní. Po částečném rozdrcení jimi lze přikrmovat i zvěř srnčí,“ vysvětlil lesní Ladislav Novotný.

Lesníci si kaštany ze škol odváželi průběžně tak, aby při jejich skladování v pytlích nedocházelo ke zbytečnému vysušení nebo rozvoji plísní. Kaštany pak putovaly rovnou do lesa, tam byly rozprostřeny ve slabé vrstvě a přikryty listím. V takovýchto primitivních „krechtech“ mohou být uskladněny až do doby jejich zkrmování.

Zdroj: http://www.vls.cz