Kachna balkónová – novému druhu divoké kachny se v Praze daří. Až moc!
Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, letos zahájila obvyklou „kachní sezónu“ už 7. dubna. 12 čerstvě vylíhlých kachňátek bylo v hnízdě umístěném v květináči s levandulí v pražském Radotíně. Od vody rodinku dělil koridor z budov, několik rušných křižovatek, vysoké železniční koleje, obrubníky a další nebezpečí. Další kachna vyhnízdila v květináči na balkóně v Praze 10. Daleko od vody. Podobných hnízdění na místech, odkud se kachňata s mámou nemohou dostat k vodě, přibývá. Kachny jakoby se spoléhaly na pomoc Pražské zvířecí záchranky. Minulý rok zasahovala Pražská zvířecí záchranka u 722 zvířat, z toho bylo 280 mláďat. Kachna divoká byla nejčastější pacient.
Kachny jsou na jaře pod velkým tlakem námluv kachních samců. Ti bývají v tomto období velmi agresivní a mohou kachnu při pokusech o opakované páření i utopit. Možná i pro to si v Praze kachny vybírají pro klidné hnízdění vzdálenější místa od vody, mohou jimi být i zelené střechy budov, terasy, balkóny nebo různá zákoutí ve firemních areálech či vnitroblocích. Vnímaví přihlížející pak volají zvířecí záchranáře o pomoc v obavách o osud malých kachňátek.
Zaměstnanci firmy v Radotíně, v jejímž areálu se květináč nacházel, už podobnou zkušenost měli z loňského roku. Věděli tedy, že musí počkat na vylíhnutí vajec, kachnu nerušit a až vykoukne na svět poslední kachně, zavolat na telefon 774 155 185 s prosbou o převoz. Odchyt kachní mámy se musí povést na první pokus, kachna jinak znejistí a může se mladých ve stresu i vzdát. Záchranáři sází na mateřský pud, který kachnu k potomkům silně váže a rychlý a přesný výpad podběrákem. Následuje posbírání kachňat a transport k řece či rybníku. Někdy taková akce trvá i několik hodin. Video z radotínského zásahu je zde: https://www.instagram.com/p/CcLkQC9F2mK/ .
Záchranáři nejsou z „kachní taxislužby“ úplně nadšení. „Kachní máma byla známá firma. Podobný přesun s rodinkou už absolvovala minulý rok, kdy dostala na památku kroužek. Otázkou je, zda takové chování divokých zvířat vůbec podporovat. Kachny v Praze, jak jsme si ověřili, neodradí od podobného hnízdění ani stres z odchytu a přesun v přepravce. Na hnízdiště se pak vrací a je jich každý rok o něco více,“ komentuje Katka Landová, z Pražské zvířecí záchranky, která rodinku odchytávala a převážela k vodě.
Zatím Pražská zvířecí záchranka podněty nálezců „balkónových kachen“, jak jim začala říkat, řeší. Zadělává si tím na více práce v dalších letech. Může se ovšem stát, že z ekonomických důvodů výjezdy omezí pouze na případy zraněných zvířat. Skokové zvýšení cen pohonných hmot, konkrétně CNG je limitující. Bezplatná služba Pražské zvířecí záchranky je také čím dál více závislá na darech od veřejnosti. V roce 2022 zatím podporují činnost Pražské zvířecí záchranky Magistrát hl. m. Prahy a městské části Praha 4 a Praha 7. Tato podpora však pokrývá jen zlomek potřebných nákladů. Pro bezproblémový chod shánějí záchranáři podporu i u lidí formou darů na účet veřejné sbírky 33553322/0800 s variabilním symbolem 1111. Bližší informace dostanete na info@csop.cz a na telefonu 774 155 185. Děkujeme!
Pražská zvířecí záchranka je v provozu už od roku 2009. Specializuje se na rychlé zásahy, odchyty, první pomoc a rychlé převozy do záchranné stanice či k veterináři a poradenství na pohotovostním telefonu 774 155 185. Příběhy zvířat můžete také sledovat na fb stránce „Záchrana zvířat v Praze“, dále na Ig (@zvirecizachranka) a TT (@prazskazvirecizachranka).
Zdroj: Český svaz ochránců přírody