Jak na podzim pečovat o dřeviny? Už neřezat, jen sázet
Na podzim upadají dřeviny do jakéhosi spánku a pozastaví svůj růst. Není už tedy vhodná doba na řez dřevin, upozorňují odborníci z botanické zahrady v pražské Troji. Podzimní měsíce jsou naopak vhodné pro jejich výsadbu.
Pokud jsme se o dřeviny pečlivě přes sezonu starali, jsou podle kurátora dřevin trojské botanické zahrady Tomáše Vencálka z větší části připraveny na zimu. Stromy je jen třeba zabezpečit proti okusu zvěří. A to buď oplocením kmínků, repelenty proti srnčí zvěři a zajícům, anebo obojím. Zkontrolovat a případně opravit se vyplatí i oplocení celé zahrady.
Kmeny ovocných stromků a stromů s hladkou kůrou se vyplatí natřít na bílo. Zabrání se tak podle Tomáše Vencálka tzv. mrazovým deskám. Chceme-li dřeviny přihnojit, je dobré použít hnojiva, která obsahují minimum dusíku, ale naopak dostatek fosforu a draslíku. Právě ten je podle jeho slov důležitý pro vyzrávání pletiv a dobré přezimování.
Podzim je ideální doba pro výsadbu dřevin, a to jak těch s balem (jehličnany), tak těch prostokořenných. U nich je ovšem potřeba počkat až z nich opadá listí.
Jak zasadit strom nebo keř?
• Jámy pro výsadby by měly být větší, optimálně 3–5x širší než je průměr balu.
• Vhodné je rýčem narušit stěny jámy, aby kořeny později lépe pronikly do okolní zeminy. Někdy se mohou kořeny chovat ve výsadbové jámě podobně tak jako v květináči, tedy nechtějí růst mimo ni.
• Promícháme původní zeminu vyjmutou z jámy s lepší zeminou (například zahradnickým substrátem nebo kompostem).
• Po výsadbě zalijeme dřeviny aspoň 10 litry vody.
• Vždy k nově vysazeným stromům instalujeme kůl nebo trojnožku, která zabrání vývratu a pohybu kořenícího balu v půdě.
• Úvazek mezi stromem kůlem by měl být překřížen a vytvořit kličku podobné znaku pro nekonečno „∞“.
Zakládat můžeme i vřesoviště. Ať už do nich vsadíme vřesy (Calluna), vřesovce (Erica) nebo zakrslé jehličnany a traviny.
Ačkoli se to nezdá, je třeba i na podzim dřeviny, zvláště mladé výsadby stromů a pěnišníky, neboli Rhododendrony, důkladně zalít. „Lépe pak přečkají zimu,“ vysvětluje Tomáš Vencálek.
Ani přes zimu nemá zahradník nárok jen odpočívat. Je třeba sklepávat těžký sníh z větví, aby se nepolámaly. Křehké keře je podle Tomáše Vencálka dobré ochránit před těžkým sněhem jednoduchým prodyšným zastřešením.
Zdroj: www.ekolist.cz, autor: zv, 8. října 2015