I stromy mají svůj svátek. Oslavit ho může každý, třeba výsadbou

Každým rokem 20. října slaví v České republice svůj svátek stromy. I letos je možné Den stromů oslavit různými způsoby a na mnoha místech. Otevřou se brány arboret a zahrad. Na návštěvníky čekají exkurze, prohlídky s komentářem, soutěže a také sázení stromů. Přinášíme několik tipů, jak a kdy strávit volné chvíle v přírodě a poznat zajímavá přírodní zákoutí. 

Obyvatelé a návštěvníci Prahy mají jedinečnou příležitost vypravit se do pražské přírody. Mohou navštívit Kunratický les a zjistit, jak vypadá práce lesníka, který se o stromy stará. V Zahradnictví Ďáblice se dozvědí, co všechno obnáší vypěstovat rostliny, které míří do pražských ulic i zahrad. Jak vypadá péče o největší pražský park ukáže exkurze do Stromovky.

Celé oslavy završí Lesy hlavního města Prahy, které celou akci pořádají, 18. října Dnem stromů ve Stromovce.

Přehled exkurzí:

Akce Termín Místo setkání Čas
Komentovaná prohlídka Stromovky* 11. 10. před Šlechtovou restaurací 9:00-11:30
Exkurze v Zahradnictví Ďáblice* 14. 10. K Zahradnictví 59, Praha 8 15:00-16:00
Exkurze do Kunratického lesa* 15. 10. Velký altán u srubu Gizela 9:00-11:00
Komentovaná prohlídka Stromovky* 16. 10. před Šlechtovou restaurací 13:00-15:30
Den stromů ve Stromovce 18. 10. Psí louka – od Gotthardské ulice 9:00-16:00

Opava:

Hlavní oslava Dne stromů se uskuteční v neděli 13. října od 13 do 17 hodin v sadech Svobody, v případě nepříznivého počasí se akce uskuteční o týden později. Park v tomto čase ožije řadou stanovišť, které budou obsazeny zástupci z řad opavských škol, ale také včelaři, zahrádkáři, houbaři, řezbáři a dalšími. Těšit se můžete na kreativní dílničky, ochutnávky plodů stromů, tvoření ze dřeva, mykologickou výstavku a mnoho dalšího. Na odpoledne bude připravena komentovaná prohlídka parků s Miroslavem Frankem pod názvem Od sadů U Muzea k Ptačímu vrchu.

 

Dendrologická zahrada Průhonice:

Akce konaná v rámci oslav Dne stromů je naplánovaná letos na 12. 10. 2019. Jako každý rok je určená rodinám s dětmi. Letošním tématem bude „Živá zahrada“.

Doba trvání 10:00 – 16:00

Vstupné: dospělí 70 Kč, děti 3 – 5 let 20 Kč, děti 6-15 let 35 Kč, hrací plánek 30 Kč

Dny otevřených dveří v Arboretu Kostelec:

Truba, Kostelec nad Černými lesy

12. a 13. října 2019, 9.00 – 17.00

Podzimní dny otevřených dveří v Arboretu Fakulty lesnické a dřevařské v Kostelci nad Černými lesy. Každou celou hodinu je možné jít na prohlídku s průvodcem od chaty Pravdomila Svobody. V sobotu odpoledne a celou neděli bude panem Petrem Moravcem předváděno dřevosochání.

Podrobnosti zde.

Lesnický den na zámku Ohrada:

Kde jinde oslavit práci lesníků než v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada?

Na sobotu 19. října 2019 je připraven program pro celou rodinu, v němž organizátoři z Národního zemědělského muzea přiblíží činnost lesníků při udržování a zvelebování lesů. Těšit se můžete na promítání lesnických filmů, ukázky výrobků ze dřeva, výstavu používaných nástrojů ze sbírek Národního zemědělského muzea a další zajímavosti.

Samozřejmostí je pestrý program pro děti.

Podrobnosti zde.

Den za obnovu lesa:

V sobotu 19. října 2019 se můžete zapojit do obnovy lesů postižených kůrovcovou kalamitou. „Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ vzkazuje Josef Vojáček, generální ředitel Lesů České republiky.

Celostátní akce “Den za obnovu lesa“ se koná od 10 do 16 hodin na dvanácti místech České republiky.

Vyberte si lokalitu na www.sazimelesynovegenerace.cz.

Den stromů a jeho historie

Nápad slavit Den stromů vznikl už v polovině 19. století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce.

Do Čech myšlenku přinesl „Svaz spolků okrašlovacích“ a poprvé se zde Den stromů masově slavil počátkem dubna roku 1906, a to např. v Líbeznicích, Roudnici, Liboci a Podolí u Prahy, Dobříši, Kouřimi, Sedlčanech, Spáleném Poříčí, Příbrami, Sedlici u Blatné, Bojanově, Hořicích, Plzni, České Třebové, Krčíně, Říčanech, Čekanicích u Blatné, Kyšperku, Napajedlech a Pršticích u Brna, Klatovech a Nesvačilech u Rožmitálu.
Tradice, přerušená válkou a komunistickým režimem byla znovu obnovena až v roce 2000. A jak se zdá podle narůstajícího zájmu, historie Dne stromů ani po více než 150 letech zdaleka nekončí.
S nápadem na obnovu této tradice v ČR přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října 2000, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami.
Den stromů se nyní slaví 20. října nejen v České republice, ale i v Polsku a na Slovensku. Dvacátý říjen se tak stal Středoevropským Dnem stromů.

Zdroje:

Pražské stromy: http://www.prazskestromy.cz/

Dendrologická zahrada Průhonice: https://dendrologickazahrada.cz

Lesy hlavního města Prahy: http://www.lhmp.cz

Lesní pedagogika: http://www.lesnipedagogika.cz

Město Opava: https://www.opava-city.cz/cs/den-stromu-zahaji-komentovane-prohlidky-arboreta

Ilustrační foto: 123 RF, autorské právo http://cz.123rf.com/profile_filmfoto