Chcete mít na zahradě obra? Pořiďte si sekvojovec

Příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy, která v letošním roce oslaví 25 let své existence, zvolila silný a dlouhověký sekvojovec za symbol tohoto výročí. Sekvojovce obrovské patří mezi nejmohutnější stromy světa a věk těch nejstarších se počítá na tisícovky let.

Ale proč právě sekvojovec, který zde nepatří mezi původní dřeviny? Sekvojovec je prapotomkem některého ze sekvojovců obrovských, které vyrostly ještě ve své domovině – na horských svazích na západě severoamerického kontinentu. Odtud je jako okrasné dřeviny lidé rozšířili po celém světě a v roce 1954 dva z nich vysadil tehdejší lesník i v pražském Kunratickém lese, v blízkosti dnešního dětského hřiště. Oproti nejmohutnějšímu sekvojovci světa, jímž je nejméně 2,5 tisíce let starý a více než 80 metrů vysoký sekvojovec známý jako Generál Sherman v Sequoia National Park v Kalifornii, dosáhly dva pražské sekvojovce „sotva“ 60 let, i tak se však již stihly vytáhnout do úctyhodné výšky 35 metrů a od roku 2010 patří mezi pražské památné stromy. Právě z jejich korun pocházejí šišky se semínky, z nichž jsme sazenice k letošnímu výročí naší organizace vypěstovali.

Zahradníci Lesů hl. m. Prahy pro Pražany vypěstovali a přichystali další tisícovku potomků pražského sekvojovce, aby si také oni letos mohli zasadit svého „mamuta“ mezi stromy. Sekvojovec se bude nejlépe vyjímat na symbolickém místě, kde se strom stane svědkem významných událostí např. narození dítěte, životního výročí či důležité události spolkového života.

Dlouhou cestu od semínek k sazenicím zahájili už v prosinci 2014 naši sběrači šišek. Na 120 kilogramů geneticky kvalitních šišek pak putovalo do Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí, kde dozrávaly a prosychaly. V luštírně se pak drobná semínka konečně dostala ze šišek ven. Do zeminy je na jaře 2015 zasadili zahradníci v našem ďáblickém zahradnictví, jehož tradice sahá až do dvacátých let minulého století a které proslulo vyšlechtěním několika nových druhů rostlin, například známé kaliny pražské (Viburnum x pragense). Po dvou letech zdejší odborné péče ze semínek vyrostly sazenice originálních pražských sekvojovců obrovských, připravené na cestu do pražských zahrad.

Poskytnete-li mladému stromku ve svojí zahradě dostatek prostoru, stane se vděčným strážcem příběhu vaší vlastní rodiny. Budeme rádi, když svoje dějiny budete sdílet právě s pražským sekvojovcem.

Další informace najdete na odkazu http://www.lhmp.cz/lesy2/o-nas/25-let-lhmp/.

Foto: Sekvojovec v Kunratickém lese, sazenice sekvojovce obrovského – Lesy hl. m. Prahy

Podle TZ Lesů hl. m. Prahy upravila redakce Les aktuálně