Vrcholí hlasování o nejkrásnější alej pro rok 2014

Již po čtvrté vyhlásila ekologická organizace Arnika hlasování o nejkrásnější alej ČR. O titul Alej roku 2014 se letos uchází dvaašedesát stromořadí ze všech krajů republiky. O vítězi mohou lidé rozhodovat do 15. listopadu na webu alejroku.cz.

„Hledáme v Česku takové aleje, které jsou nejen nejkrásnější, ale mají i silné příběhy doplněné nejhezčími fotkami,“ přibližuje anketu Marcela Klemensová z Arniky. Do ankety podle ní letos lidé přihlásili velmi rozmanité aleje. Některé stojí okolo silnice, jiné lemují stezky k hradům a zámkům, mezi nominovanými jsou aleje staleté i čerstvě vysázené.

„Aleje jsou úchvatným fenoménem naší krajiny a musíme si je chránit. V létě chrání cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Poskytují útočiště řadě druhů živočichů,“ vysvětluje význam alejí mluvčí Arniky Vratislav Vozník. „Stromy okolo silnic ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně,“ dodává.

Sdružení Arnika chrání aleje už řadu let. Iniciovalo vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech, kterou podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky ní se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také spočítala a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 150 tisíc stromů.

Hlavní cenou ankety je letos let balonem od firmy HaBalon, který získá autor nominace vítězné aleje. Cenou pro autora nejlepší fotografie bude fototiskárna Epson a na autory dalších oceněných fotografií a nominací čekají dárky další.

Zdroj: www.ekolist.cz, 28. října 2014