Volba Stromu roku 2016 dá zelenou další výsadbě

Libanska-borovicka_detailJeště 14 dní mohou lidé hlasovat v celostátní anketě Strom roku 2016. Anketa, kterou již od roku 2002 pořádá brněnská Nadace Partnerství, si klade za cíl podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí. Zároveň chce pořádající nadace veřejnosti představit zajímavé stromy s příběhem, které jsou naším přírodním bohatstvím a zaslouží si pozornost. Hlasování o tom, který z 12 majestátních finalistů je ten nejkrásnější, skončí 10. října. Vyhlášení výsledků se koná u příležitosti Dne stromů, který se v České republice slaví 20. října. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

Za 14 let pořádání ankety obdrželi pořadatelé už celkem 1214 návrhů stromů a do finále postoupilo 168 stromů.
Do zpoplatněného hlasování se zapojilo více než 568 tisíc lidí a výtěžek putující na výsadbu a ochranu stromů byl více než 2,27 milionu korun.

Anketa začíná s příchodem jara – 21. března. Až do 30. dubna pořadatelé přijímají návrhy stromů, ze kterých odborná porota vybírá 12 finalistů. Od poloviny června až do 10. října se rozhoduje o vítězi a navrhovatelé stromů sbírají pro finalisty podpisy na zpoplatněné hlasovací archy. Další možností, jak stromy podpořit, je zaslání DMS. Peníze získané anketou směřují zpět k finálovým stromům a navrhovatelé za ně mohou stromy ošetřit, vysadit nové nebo pro ně vytvořit informační materiály.

Den stromů

Svátek stromů v České republice oslavujeme 20. října. Tento svátek navazuje na Stromkové slavnosti, které na počátku 20. století v jednotlivých obcích pořádaly okrašlovací spolky a při nichž se vysazovaly stromy. S nápadem obnovit starou tradici přišli v roce 2000 popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Nadace Partnerství myšlenku Dne stromů rozvinula a stalo se tradicí, že u této příležitosti oceňuje vítězný Strom roku.

Od roku 2006 nadace vytváří ke každému ročníku ankety výstavu velkoformátových fotografií finálových stromů, kterou bezplatně půjčuje organizacím po celé republice (hrady, zoo, informační centra, městské úřady, knihovny, galerie, muzea atd.).

Evropský strom roku

Myšlenku ankety Strom roku organizátoři úspěšně přenáší do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol pak každým rokem mezi sebou soutěží v internetovém hlasování Evropský strom roku.

Podrobné informace k anketě, včetně fotografií stromů, najdete na webových stránkách Strom roku: http://stromroku.cz/o-ankete-Strom-roku.aspx

Úvodní fotografie: Libáňská borovička. K památné borovici se váže pověst, podle níž se místní farář v noci vracel z posledního pomazání. Co přesně se stalo, se nikdy neobjasnilo, ale kdosi faráře připravil o život. K ránu ho našla vejminkářka, která šla zrovna z lesa, kde byla na šiškách. Možná se jí nějaká šiška zakutálela, nebo někdo k památce kněze borovičku zasadil. K připomenutí smutné události pak na kmen borovice umístil svatý obrázek. Dnes se u borovice scházejí milenci a stala se námětem pro malíře, básníky, spisovatele a fotografy. Foto: Lenka Mitrenga

Zdroje: http://stromroku.czhttp://www.ekolist.cz

Upravila redakce lesaktualne.cz