Ve věřitelském výboru Less&Forest zasedne Agrofert i Lesy ČR

Největší soukromá lesnická společnost Less&Forest a Less a.s., mateřská firma holdingu podnikatele Jana Mičánka, jsou oficiálně v úpadku. Krajský soud vyhověl návrhu, který podal sám Mičánek. Důvodem jsou podle něj stamilionové nesplacené závazky, jejichž výše stále narůstá. K těm nejvyšším patří nesplacený úvěr od Agrofert Holdingu Andreje Babiše ve výši 311 milionů korun.

Babiš se v minulosti zajímal o akvizici firmy Less. Babišův Agrofert Holding byl také společně s Raiffeisenbankou, jíž Less&Forest dluží 366 milionů korun, a Lesy ČR jmenován do prozatímního věřitelského výboru. Ve věřitelském výboru Less a.s. zasednou rovněž zástupci Raiffeisenbanky a Agrofert Holdingu, třetí místo v tomto případě připadlo České spořitelně.

„S ohledem na skutečnost, že dlužník spolu s insolvenčním návrhem podal i návrh na povolení reorganizace, tak soud nerozhodl o způsobu řešení úpadku dlužníka, a toto rozhodnutí ponechal na schůzi věřitelů,“ uvedl soudce Tomáš Jirmásek v rozhodnutí o zjištění úpadku Less&Forest. Schůze se uskuteční 2. ledna. Zároveň soud jmenoval insolvenční správkyni pro obě insolvenční řízení, kterou se stala Monika Cihelková.

Soud vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do 1. listopadu. Soud také uložil věřitelům, aby nejpozději do 13. prosince předložili soudu svůj návrh na ustanovení konkrétního znalce za účelem ocenění majetkové podstaty firmy, jejíž základní jmění činí podle obchodního rejstříku 127 milionů korun.

Společnosti Less a Less & Forest byly největšími soukromými firmami v oboru a byly považovány i za vítěze loňského tendru státních Lesů ČR na pěstební a těžební práce na léta 2012 až 2016. Obrat celého holdingu loni dosáhl úctyhodných 8,33 miliardy korun, zároveň ale zaznamenal konsolidovanou ztrátu 224 milionů korun. Podle informací z insolvenčního rejstříku dluží firmy skupiny LESS bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun.

V insolvenčním návrhu podnikatel ze středočeské Bohdanče uvedl, že tíživou situaci společnosti Less způsobila z velké části pokračující hospodářská stagnace odvětví, v němž působí, stejně jako změna způsobu prodeje dřeva ze strany hlavního obchodního partnera, tedy Lesů ČR. Změna podle Mičánka vedla k nárůstu cen, za které Lesy ČR své dřevo prodávají. Less na zdražení suroviny tratil odhadem desítky milionů korun a kvůli takzvané indexaci cen vede s LČR i soudní spory. Lesy ale jakýkoliv podíl na špatných výsledcích holdingu odmítli.

Na špatné hospodářské situaci firmy se ale podle dostupných informací podepsala i zřejmě přepálená investice do pily a elektrárny na biomasu v Čáslavi za 1,8 miliardy korun.

Zdroj: http://www.e15.cz/, 3. října 2012