Vánoční stromky s budoucností najdou na jaře nový domov v lese

Kdo nemá to srdce dát po Vánocích odstrojený uříznutý stromeček k popelnicím, může zvolit alternativu v podobě jedličky v květináči a zjara ji pak vysadit do lesa. Speciální vánoční stromky v květináči nabízejí k prodeji lesnické a ekologické instituce v Praze a v Brně.  V uplynulých ročnících byl o jedličky velký zájem. Letos byl prodej zahájen v pondělí 25. listopadu.

Vánoční jedlička s budoucností

Lesníci z Lesů hl. města Prahy letos připravili celkem 300 jedliček, které bude možné na jaře vysadit buď na zahradu, anebo přímo do lesa mezi ostatní stromy. Společné vysazování bývalých vánočních jedliček je naplánováno na 4. dubna 2020 v Kunratickém lese.

„Zhruba půlmetrové stromky pocházejí z lesní školky ve Staré Boleslavi. Při dodržení správného postupu (pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti) by měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech. A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese,“ informují Lesy hlavního města Prahy na svých stránkách. Ten, kdo nedisponuje zahradou, kam by jedličku po zimě mohl zasadit, anebo ten, kdo chce stromku věnovat úplnou svobodu, může jej vzít v sobotu 4. dubna 2020 ve 14 hodin do Kunratického lesa, kde se budou bývalé vánoční jedličky pod dohledem pražských lesníků vysazovat. Jedličky se zde připojí ke svým předchůdkyním, které Pražané v lese vysadili letos a loni na jaře. Od pondělí 25. 11. 2020 si zájemci mohou stromky zakoupit na některém ze 3 prodejních míst v různých částech hlavního města: Pro jedličku mohou vyrazit do Zahradnictví Ďáblice – během otevírací doby, do ekocentra Prales ve Kbelích – během otevírací doby nebo po předchozí domluvě na podatelně v sídle organizace (Práčská 1885, Praha 10 – Záběhlice), tel.: 778 477 390 nebo 775 018 624.

Cena za jeden stromek je 100 Kč. Kromě stromku kupující obdrží i podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat.

Pražská akce je inspirována projektem Vánoční stromky zpátky do lesa, který již od roku 1998 v Brně realizuje Ekologický institut Veronica:

Vánoční stromky zpátky do lesa

Obrázek jedličky (autor: R. Pospíšil)„Hlavní náplní a smyslem aktivity je předvánoční prodej jedlí bělokorých v květináči, které po Vánocích zůstanou na zahrádkách a nebo se vysazují do lesů v okolí. Nabízíme tak alternativu živých vánočních stromečků k řezaným, aby lidé mohli využít tradic vánočních svátků k podpoře městské zeleně nebo lesa výsadbou naší původní dřeviny jedle bělokoré. V roce 2018 se do prodeje v Brně a jeho okolí zapojilo celkem 8 organizací,“ uvádí Ekologický institut Veronica.

Jedličky v květináči vypěstovaly Lesy města Brna, a.s. a jsou asi 40 cm vysoké.

Všechny jedličky mají dostatečnou kvalitu pro výsadbu do lesa a certifikát PEFC, pocházejí z přírodě blízkého způsobu hospodaření.
Prodej začal 25. 11. 2019 a cena jedličky je 120 Kč.
K nákupu jedličky dostane kupující návod, jak se o jedličku starat s pozvánkou na společnou výsadbu.

Prodejní místa v Brně:
Nadace Veronica
– Palackého třída 25, Brno-Královo Pole
– Pekařská 38, Brno-střed, stánek na Vánočních trzích na náměstí Svobody

Rezekvítek
– Štolcova 14, Brno-Černovice

Lesy města Brna, a.s.
– Komínská 32 (7–16 hod), Brno-Bystrc
– Lesní školky pod Babím lomem, poblíž Vranova

Lipka
– Lipová: Lipová 20, Brno-střed
– Jezírko: Soběšice 97, Brno-Soběšice
– Rozmarýnek: Rozmarýnová 6, Brno-Jundrov

Informační centra YMCA Brno
– Kounicova 3, Brno-střed

EkoCentrum Brno

– Písečník 94 (Út, St, Čt 15–18.30 hod), Brno-Husovice

ÚMČ Brno-Žebětín

– Křivánkovo náměstí 35, Brno-Žebětín

Ročně se v naší republice prodá přes milion stromků. Ty se po Vánocích stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí – bylo by ročně vysazeno 10 tisíc stromků. Od druhého ročníku prodeje byly jedličky navíc s certifikátem FSC – tato certifikace je obdobou označování produktů  ekologického zemědělství – zdravých potravin pocházejících z šetrně a udržitelně obhospodařované půdy. Jedličky prodávané od roku 2015 pochází z přírodě blízkého lesnictví z okolí Brna, nemají však certifikát FSC.

Vánoční jedličky z Oldřichova v Hájích

V předvánočním období pořádá akci Vánoční stromky zpátky do lesa také Český svaz ochránců přírody Kokonín. V sídle ZO ČSOP Kokonín resp. na akcích konaných v Kokoníně za tímto účelem prodáváme kvalitní hrnkované sazenice jedle bělokoré, které po tom, co s Vámi prožijí Vánoce, společně na jaře, jakmile sleze sníh, zasadíme v obecním lese (poblíž ulice Dalešická). Nabízíme tak alternativu živých vánočních stromečků k řezaným, aby lidé mohli využít tradic vánočních svátků k podpoře výsadby naší původní dřeviny jedle bělokoré. Výška sazenic se pohybuje jen kolem 40 cm. Tato velikost je totiž ideální pro lesní výsadbu. Sazenice pochází z Oldřichova v Hájích z certifikované lesní školky Suchopýru.

Jedle bělokorá v minulosti bývala naším nejhojnějším jehličnanem, v průběhu 20. století však z českých lesů takřka vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým imisím. Výsadbami mladých sazenic jí pomáháme postupně se do české přírody zase vracet. Její sazenice jsou pravidelně součástí každoročních výsadeb v pražských lesích.

Bližší informace:

https://www.lhmp.cz/lesy/2019/11/nase-vanocni-jedlicky-maji-budoucnost-vrati-se-do-lesa-2/

https://www.veronica.cz/vanocni-stromky-zpatky-do-lesa

https://csopkokonin.cz/vanocni-jedlicky.html

Zdroje: Lesy hlavního města Prahy, Ekologický institut Veronica, Český svaz ochránců přírody Kokonín

Ilustrační foto: Lesy hlavního města Prahy