V Podyjí vzniká středoevropská asociace chráněných území

V Havraníkách v Národním parku Podyjí se na počátku září z iniciativy asociace českých chráněných území EUROPARC ČR, národní sekce celoevropské EUROPARC Federation, sešli zástupci chráněných území ze čtyř středoevropských zemí – Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska a dohodli se na vytvoření společné asociace – EUROPARC Central/Eastern Europe.

„Jako česká sekce Federace EUROPARC jsme v Evropě vcelku dobře viditelní a známí, například velmi bohatou a dobrou zkušeností v přeshraniční spolupráci sousedících národních parků. V rámci EUROPARC Federation spolupracujeme s řadou partnerů z celé Evropy, ovšem bližší spolupráce uvnitř našeho vlastního regionu – střední Evropy – byla zatím spíše náhodná, pokud nepočítáme přeshraniční parky,“ vysvětluje prezident EUROPARC ČR Jakub Kašpar, proč česká sekce Federace EUROPARC s touto ideou za svými středoevropskými kolegy přišla.

„Je pravdou, že to bude znamenat zánik české sekce EUROPARC, ovšem zároveň se staneme součástí mnohem širšího sdružení chráněných území, jehož hlas bude ještě slyšitelnější, ať už v celé Federaci EUROPARC, tak u dalších partnerů,“ věří Jakub Kašpar. Smyslem vzniku nové sekce Federace EUROPARC je tak zvýšení vlivu středoevropských chráněných území v celoevropské debatě, příprava společných projektů, výměna zkušeností a inspirace z praxe kolegů.

Zástupci chráněných území z Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska se v Havraníkách shodli na základní podobě budoucí společné asociace, stejně jako na orientačním časovém rozvrhu budoucích kroků. Sekce EUROPARC Central/Eastern Europe by tak měla reálně vzniknout v jarních měsících roku 2015, složená ze zhruba tří desítek členských organizací. „Sekce bude otevřena i dalším členům Federace EUROPARC z dalších zemí regionu, jako je Polsko nebo Slovinsko, ale i z východní Evropy, třeba z Ukrajiny, Rumunska, nebo třeba Srbska,“ říká Jakub Kašpar.

Federace EUROPARC je celoevropskou organizací, sdružující od roku 1973 chráněná území z celé Evropy. V současné době je součástí Federace EUROPARC 365 členů z 36 evropských zemí. Členové z některých zemí se sdružují do sekcí – v současné době existují česká, německá, francouzská a španělská sekce a sekce Atlantic Isles (Irsko, Island, Velká Británie), sekce Low Countries (Belgie, Lucembursko, Nizozemí) a sekce Nordic-Baltic (Dánsko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko).

Další informace najdete na:
www.europarc.cz
www.facebook.com/europarccr
www.europarc.org
www.facebook.com/EUROPARC

Zdroj: www.nppodyji.cz, 5. září 2014