V lednu startuje projekt LYŽUJ LESY na podporu běžeckého lyžování

Úsek běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR získal pro nadcházející lyžařskou sezónu nového významného partnera Lesy ČR. Společnost se stala hlavním partnerem Českého poháru, Mistrovství ČR a zároveň i partnerem nového projektu LYŽUJ LESY, který podpoří děti na mládežnické úrovni. Cílem projektu je přilákat děti k běžeckému lyžování prostřednictvím atraktivních závodů a zároveň zvýšit počet sportujících dětí na základních školách. První závod se uskuteční 9. ledna v Jizerských horách. 

„Jedná se o čtyři náborové závody pro děti školního věku. Velmi si ceníme toho, že se nám podařilo uzavřít toto strategické partnerství, které podporuje zejména sportování dětí a mládeže. Běžecké lyžování probíhá především v prostředí lesů, proto nám partnerství s Lesy ČR dává jednoznačně smysl,“ vysvětluje sportovní ředitel Lukáš Sacher.

Čtyři závody pro děti ze základních škol se budou konat v průběhu ledna až února v těchto lokalitách:

Místo:                                                                 Pořadatel:                                                                         Termín:

Jizerské hory – Jablonec na Nisou                 Ski klub Jablonec nad Nisou                                              9.1.2018

Krušné hory – Boží Dar                                  LK Slovan Karlovy Vary                                                      16.1.2018

Vysočina – Nové Město na Moravě               SK Nové Město na Moravě                                                  24.1.2018

Šumava – Vimperk                                        Fischer Ski klub Šumava Vimperk                                       6.2.2018

Pořadatelem závodů jsou lyžařské kluby pracující na vysoké úrovni s mládeží s odpovídajícími zkušenostmi s pořádáním soutěží pro děti. Závody budou mít charakter obratnostního závodu s několika disciplínami jako např. osmička, slalom, skoky, terénní vlny, jízda pozadu, otočky, přeskok, soupaž, rovnováha na jedné noze, podlézání, výměna lyží apod. Trať závodu bude pro soutěžící k dispozici před startem, aby si každý závodník mohl vyzkoušet, co ho během závodu čeká. Důraz bude kladen na začínající a neregistrované běžkaře, kterým bude přizpůsobena trať závodu. Cílem je zábavnou a atraktivní formou představit svět běžeckého lyžování. V dalších letech se počítá s rozšířením projektu do všech krajů.

Součástí závodů bude možnost omezeného zapůjčení lyžařského vybavení (boty, hole, lyže) pro žáky bez vlastní výstroje. O možnosti zapůjčení bude informovat pořadatel. Během závodu budou k dispozici pořadatelé, kteří závodníkům poradí s mazáním a pomohou připravit lyže na závod. Kategorie budou rozděleny dle tříd na 1.-2. třídu, 3.-5. třídu, 6.-7. třídu a 8.-9. třídu. Vyhlášení vítězů a tratě budou zvlášť pro závodníky registrované v lyžařském oddíle a pro neregistrované závodníky bez větších běžkařských zkušeností. Technika bude volně tedy s možností využít obou stylů na skate i na klasiku. Podrobné informace k projektu budou zveřejněny na stránkách www.czech-ski.cz a na internetových stránkách pořádajících klubů.

„Lesy ČR podporují aktivní trávení volného času v přírodě. Stále více se zaměřujeme na děti a mládež, a proto jsme se rozhodli nejen podpořit běžecké disciplíny Svazu lyžařů ČR, ale přicházíme s novým formátem závodu pro základní školy – LYŽUJ LESY. Od této spolupráce si slibujeme spoustu nových a mladých nadšenců do běžeckého lyžování,“ říká generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád.

Zdroj: Svaz lyžařů České republiky

Ilustrační foto běžkařů v Jizerských horách: 123 RF, Autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_msnobody