V Bořím lese pyrotechnici stále nacházejí nevybuchlou munici i granáty

Boří les v Lednicko-valtickém areálu v Jihomoravském kraji už čtvrtým rokem prohledávají pyrotechnici. Zatím vyčistili sto hektarů a našli 3041 kusů munice. Nyní působí na dalších 105,54 hektarech. Zakázky zadává státní podnik Lesy ČR. Dosud zaplatil osm milionů korun.

Do roku 2015 nechal stát vyčistit 250 hektarů lesa, v němž se nacházela munice z továrny Muna a jejího muničního skladu, které vyhodili v roce 1945 do vzduchu ruští pyrotechnici. Dalších 500 stále kontaminovaných hektarů lesa se ujal v roce 2015 podnik Lesy České republiky. Na celý projekt vyčlenil 50 milionů korun.

První dvě etapy pyrotechnických prací skončily, třetí začala loni v listopadu. Pyrotechnici z pražské firmy Borgata, kteří působili v lese v úvodní i pokračující zakázce, nyní prohledávají 50,19 hektarů. „Počasí nám zatím přeje. Loni jsme kvůli promrzlé půdě i sněhu končili v polovině prosince a do lesa se vraceli až v březnu. Nyní máme prohledáno už 21 hektarů a připraveno dalších 9,16,“ uvedl Jiří Chládek, vedoucí pyrotechnik z Borgaty. Upozornil také na nedávný hromadný nález munice z výzbroje pohraniční stráže i nefunkčních železobetonových protipěchotních min z 50. let minulého století. „Jednalo se pouze o válce ze železobetonu, bez trhaviny a iniciátorů,“dodal Chládek. Ve třetí etapě zatím pyrotechnici od listopadu až dosud objevili 60 kilogramů malorážového střeliva, šest kusů munice ráže od 12,7 do 30 milimetrů, 93 kusů dělostřelecké munice nad 31 milimetrů, 20 iniciátorů, 998 pyrotechnických výrobků, jeden ruční protitankový granát a osm kusů ženijní munice. Na hektaru zkoumané plochy tedy průměrně nalezli 54,85 kusů munice. Třetí etapu zakončí podél železniční trati, mezi sklady a v jejich okolí. „Do 19. ledna příštího roku by podle smlouvy mělo být hotovo. Podle předchozích zkušeností ale předpokládáme, že Borgata předá vyčištěné plochy podstatně dřív,“ řekl Martin Mráz, výrobní náměstek ředitele Lesního závodu Židlochovice z podniku Lesy ČR.

Smlouvu na čtvrtou etapu na 55,35 hektarech lesa v lednu podepsal podnik Lesy ČR s firmou MPK net s.r.o.. Ta předložila nejlepší nabídku. Práce zatím nezačaly.

Pyrotechnici kromě lesníků spolupracují v Bořím lese také s Pyrotechnickou službou Policie ČR i složkami integrovaného záchranného systému.

Na snímku: Pyrotechnik vyzvedává z hloubky 70 cm dělostřelecký granát r. 152 mm o hmotnosti 43 kg (24/11 2017)

Zdroj: Tisková zpráva podniku Lesy České republiky