Tendry na lesnické činnosti 2016+ vyhlášeny

Tendry na lesnické činnosti prováděné od ledna příštího roku vyhlásil 18. června státní podnik Lesy České republiky. Hodnota zadávaných lesnických prací by měla dosáhnout bezmála 2,6 miliard korun. Nabídky začne komise hodnotit na začátku září.

Zakázky se od ledna roku 2016 rozdělí na ty, které řeší komplexní lesnické činnosti, dále jen těžební činnosti s prodejem dříví a pouze pěstební činnosti. „Tento model se jeví jako přínosný pro podporu regionálního podnikání menších a středních firem a tedy i zaměstnanosti v regionech,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Zakázka na provádění komplexních lesnických prací, tedy pěstební a těžební činnosti včetně prodeje dříví, se týká 36 smluvních územních jednotek. Předpokládaná hodnota prací činí 2,36 miliard korun. Až na Pomoraví, kde je zakázka čtyřletá, se jedná o pětileté smlouvy.

Zakázky za 25,6 milionů korun zaměřené na těžbu dříví spolu s jeho prodejem budou aktuální pro čtyři územní jednotky. Pro Rozkoš a Kamenice jsou přichystány čtyřleté smlouvy, pro Kopce a Ševětín smlouvy pětileté.

Sedmnácti dalších jednotek se týkají zakázky v hodnotě 198,3 milionů korun, které sledují pouze pěstební činnosti. Až na Úsov, Rozkoš a Kamenice, jednotky se čtyřletou smlouvou, budou práce na 14 zbývajících jednotkách smluvně vázány na pět let. „K provádění pěstební zakázky není třeba investovat do strojů a nákladného vybavení. Předpokládáme tedy, že by mohly v regionech vzniknout další malé firmy,“ dodal generální ředitel Szórád.

Součástí dokumentace jednotlivých zakázek se stalo i opční právo na další objem lesnických činností v případě kalamitních situací. Obálky s nabídkami se otevřou na začátku září. „Předpokládáme, že bychom mohli smlouvy uzavírat na přelomu října a listopadu,“ řekl obchodní ředitel podniku Lesy ČR Radovan Srba.

Zdroj: E. Jouklová, Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p., 19. června 2015