Stromem roku 2017 se stal ořešák černý z Kvasic

Vítězem 16. ročníku ankety Strom roku 2017 se stal 230 let starý ořešák z Kvasic ze Zlínského kraje, který obdržel více než 10 tisíc hlasů. Anketu každoročně pořádá Nadace Partnerství. Ořešák černý jako vítěz národní ankety bude v únoru zastupovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku 2018.

Druhé místo obsadila tvrdonická lípa U Obrázku s 8,5 tisíci hlasy, třetí v pořadí skončil Strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem s téměř 7,7 tisíci hlasy. Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 40 tisíc.

Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v rámci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM, který se letos zaměřuje na téma ovzduší, jehož kvalitu stromy nepochybně pozitivně ovlivňují. Ve finále bojovalo o první příčku 12 majestátních stromů.

V roce 1790 hrabě J. N. Lamberg v Kvasicích založil krajinářský park, kde vysadili i tento ořešák. Po zpřístupnění parku veřejnosti se místo stalo cílem častých duchovních návštěv lidí z okolí. Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy se park ocitl metr pod hladinou vody. Díky odbornému zásahu se ale ořešák znovu vzkřísil a je nadále ozdobou parku.

Peníze získané anketou obec použije k znovuvybudování kapličky, která u stromu v minulosti stála.

Zdroj: http://www.stromroku.cz

Foto: Marek Olbrzymek