Stráský: Zásah proti kůrovci na Šumavě bude tvrdý

Zásah proti kůrovci na Šumavě bude podle nového ředitele národního parku Jana Stráského tvrdý. V rozhovoru v Mladé frontě Dnes uvedl, že by rád prosadil založení obecně prospěšné společnosti, která by se starala o lesy. Znamenalo by to například konec pro těžařské minitendry.

„Pokusíme se zastavit gradaci kůrovce. Podle některých odborníků se to nemusí podařit. Myslím si, že nikdy není pozdě. Zásah bude v některých místech tvrdý, ale bude znamenat ukončení, a ne že za tři měsíce budeme kácet dál,“ uvedl Stráský

Návrh zákona, který jeho tým připravuje, zahrnuje myšlenku vzniku obecně prospěšné společnosti, která by se o lesy starala pod dozorem ochrany přírody. Na starost by měla i pěstební činnost a péči o všechen majetek, zaměstnala by místní lidi.

Kvůli režimu splouvání Teplé Vltavy chce nechat nový ředitel udělat znovu posudek vlivu na životní prostředí, aby se mimo jiné zjistilo, zda v jejím korytě skutečně žije ohrožená perlorodka.

Komorní Šumava

Stráský zároveň uvedl, že jeho příchod do čela národního parku neznamená, že se na Šumavě „bude stavět jako o závod“.

Megalomanské stavby podle něj na Šumavu nepatří, měla by zůstat komorním prostředím. Stavět by se měly především čističky odpadních vod. Nevylučuje, že by mohly vzniknout nové obce. Podle Stráského, který je současně šéfem Klubu českých turistů, je třeba i více cest pro turisty.

Bývalý významný politik a dosavadní šéf rady šumavského parku Jan Stráský byl 14. února jmenován novým šéfem národního parku Šumava. Vzhledem k práci, kterou od ministra životního prostředí Tomáše Chalupy dostal, Stráský počítá s tím, že ve funkci bude rok až rok a půl, nejdelší bude příprava zákona o národním parku. Jeho hlavním úkolem je zastavení gradace kůrovce. Má také sestavit plán péče o park a návštěvní řád. Stráského dosavadní angažmá ve vztahu k Národnímu parku Šumava kritizuje část ekologů i přírodovědců.

Zdroj: www.agris.cz, 16.2.2011