Špačci předběhli skřivany, letos přiletěli dřív než obvyklí poslové jara

Stále delší dny a také vyšší odpolední teploty předznamenávají příchod jara. Přílet prvních ptačích poslů z teplých krajin zaznamenali už i ornitologové. Letos si pospíšili špačci, kteří o několik dní předběhli skřivany polní. Ti přitom každý rok přilétali jako první.

Na podmáčených polích se podle ornitologů objevují první bahňáci – čejky chocholaté. V lesích, v zahradách a parcích měst se zase ozývá zpěv drozdů zpěvných a pěnkav obecných. U potoků a řek je vidět první konipase bílé a horské. Přilétají také holubi hřivnáči i doupňáci.

O tom, že zima nenávratně ustupuje na sever, svědčí i odlétající hejna u nás zimujících havranů polních a kavek. Občas je možné zahlédnout vysoko na obloze letící husy polní a běločelé, které se vrací na svá severská hnízdiště.

Naopak k nám přilétají ze zimovišť husy velké, poláci chocholatí a velcí, čírky obecné a racci chechtaví. Pokud v příštím týdnu dojde k předpovídanému oteplení, tah ptáků i příchod jara se výrazně urychlí.

Ornitologové však připomínají, že zima ještě neskončila, a proto není ještě důvod přestat s přikrmováním ptáků na krmítkách. „Je ale nejvyšší čas vyčistit ptačí budky v zahradách, pokud jste to nestihli udělat v zimě,“ připomíná Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.

V nejbližších dnech si totiž začnou ptáci hledat nejvhodnější místa k hnízdění.

Zdroj: www.ekolist.cz, 13. března 2012, autor: hch