Smutný rekord: Loni pomohly záchranné stanice 18 949 živočich

Národní síť záchranných stanic koordinovaná Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) v loňském roce ošetřila o 2000 zvířat více než v roce 2014. Další překonání rekordu nicméně neznamená v tomto případě důvod k oslavám, uvádí Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP. Většina zvířat se do záchranných stanic dostala přímo či nepřímo vinou člověka.

Do statistiky 18 949 živočichů navíc není započítána pomoc netopýrům přesunutým z nevhodných míst, obojživelníkům přecházejícím frekventované silnice a dalším. Celkové číslo by po jejich započtení činilo více než 30 tisíc. Pracovníci záchranných stanic navíc nepomáhají jen divokým živočichům, občas řeší také případy uprchlých domácích, hospodářských nebo exotických zvířat.

Nejčastěji byli do stanic přijímáni ptáci. Těch bylo podle statistik více než 12 000. Mezi nimi byli především poštolky, kosové, rorýsi a káňata. „Zhruba 40 % celkových příjmů tvořila mláďata, v drtivé většině sebraná zcela zbytečně. Přibližně třetina volně žijících zvířat po přijetí uhynula či musela být utracena,“ popisuje Zdeňka Nezmeškalová ve své zprávě.

Navrátit zpět do volné přírody se podařilo polovinu zvířat. Více než 400 zvířat ročně se s nevyléčitelným handicapem stává trvalým pacientem záchranných stanic. Zbytek pacientů zůstává v dlouhodobé péči stanic a jejich osud je podle Zdeňky Nezmeškalové nejistý.

Nejčastějšími důvody příjmu hned po nalezených mláďatech jsou zranění způsobená dopravou, nárazy do prosklených ploch, popálením o elektrická vedení, ale také pády do nejrůznějších jímek, šachet či komínů. Přibývá vodních ptáků omotaných rybářskými vlasci či poraněných od rybářských háčků.

Záchranné stanice kromě péče o zvířata stanice věnují spoustu času na výchovu a osvětu veřejnosti. Ta se zaměřuje zejména na zamezení zbytečných odběru mláďat z přírody. Veřenost může podpořit záchranu zraněných zvířat také prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi a poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat 30korunovou dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777.

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: red, 7. února 2016