Šéf NP Šumava vnímá zákon o parku jako šetrný, ne tak ekologové

Ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek považuje vládní návrh zákona o Šumavě za velmi šetrný k přírodě. Zajišťuje podle něj na území parku dosud největší území bez možnosti zásahu a stanovuje zároveň pevná pravidla, která doposud na Šumavě chyběla. Ekologové s jeho tvrzením ale zásadně nesouhlasí.

„Navrhovaný zákon rozhodně nebude sloužit developerům nebo těžařské lobby, jak se někde objevuje. To jsou pouze fámy,“ uvedl Mánek. „Připravovaný návrh je ve skutečnosti návrhem na zrušení Národního parku Šumava,“ říká vedle toho Jaromír Bláha z Hnutí Duha. První čtení vládního návrhu zákona je ve sněmovně na programu v úterý.

Nedostatky ve vládním návrhu vidí i další kritici. „Zákon není založen na vědeckých argumentech a podkladech. Připomíná politický handl mezi některými místními politiky, ministerstvem životního prostředí a současným vedením národního parku. Takový zákon nebude dostatečně chránit vzácnou šumavskou přírodu a otevře prostor pro komercializaci území národního parku,“ uvedl za stínovou vědeckou radu NP Šumava Martin Braniš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Více zde:

Zdroj: www.agris.cz, 7. května 2013