Ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora rezignoval na funkci

Generální ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Svatopluk Sýkora (57) rezignoval. Funkci opustí k 30. listopadu. Dnes to oznámil mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Sýkora podnik, kterému patří polovina lesů v zemi, vedl od 1. ledna 2009.

Rezignaci Sýkora předal ministrovi zemědělství Petru Bendlovi (ODS) v pondělí 12. listopadu. „Navrhl skončení pracovního poměru dohodou. Ministr zemědělství návrh přijal,“ uvedl Boublík bez dalších podrobností.

Sýkorovo vedení se v posledních měsících dostávalo pod stále větší tlak a kritiku. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Nelíbilo se mu ani nakládání podniku s volnými penězi a výměny lesů v případě Radějovské obory. Lesy ČR závěry kontroly NKÚ odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu.

Policie nyní podle deníku E15 v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jakým způsobem skončilo zhruba 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz ze zakázek odmítly. Podle E15 údajně existuje podezření, že IT zakázky za 1,136 miliardy korun zadané LČR byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.

Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Například za tendr z roku 2010 na dodávku ochranných pracovních prostředků LČR dostaly od něj nedávno pokutu milion korun. LČR se proti sankci odvolaly.

Vedení podniku kritizovali i politici. Například poslankyně Kateřina Klasnová (VV) kvůli zakázkám LČR podala několik trestních oznámení. Vicepremiérka Karolína Peake (Lidem) v srpnu prohlásila, že vedení LČR je zralé na personální změnu.

„Já jsem tento krok očekával s tím, že to byla otázka času, protože po kontrole NKÚ nebyly dostatečně vysvětleny některé finanční kroky, které Lesy České republiky provedly,“ řekl místopředseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD). Domnívá se proto, že důvodem Sýkorova odchodu byla pochybení, která NKÚ zjistil. Výbor se kontrolou NKÚ ve státních lesích zabýval v dubnu. Vyzval ministerstvo zemědělství, aby věnovalo „zvýšenou pozornost“ řešení zjištěných závěrů. Sýkora tehdy veškerá obvinění odmítl.

Další místopředseda výboru Jiří Papež (ODS) řekl, že Sýkorova rezignace pro něj není příliš dobrá zpráva. „Protože já jsem pana Sýkoru považoval za schopného generálního ředitele, který vyvedl státní podnik z té složité situace, do které se kdysi podnik dostal v souvislosti s výběrovými řízeními a jejich kritikou ze strany ÚOHS a některých podnikatelských subjektů,“ řekl Papež. „Já jsem přesvědčen, že manažersky tu svou roli zvládl,“ dodal.

Hospodářský výsledek firmy se totiž pod Sýkorovým vedením výrazně zvýšil. LČR plánují v příštím roce růst hrubého zisku na více než šest miliard korun. Znamenalo by to nový nejvyšší zisk v historii podniku. Na tvorbu zisku by přitom prý neměl mít vliv ani nedávný krach největšího obchodního partnera podniku, české lesnické jedničky Less & Forest. Letos podnik očekává hrubý zisk 5,5 miliardy korun, loni měla profit 5,28 miliardy Kč. Před Sýkorovým nástupem do funkce měl podnik zisky v řádu stomilionů korun.

Růst zisků Lesy ČR přičítají restrukturalizačnímu programu a novému systému tendrů a prodeje dřeva. Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu, dřevo od podniku za cenu dosaženou v soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat.

Kritici postupu LČR namítají, že spojením soutěže na služby a soutěže na dřevo údajně vzniká neprůhledné prostředí, které umožňuje vítězství spekulativním nabídkám. Podnik argumentuje tím, že zavedl tržní a transparentní soutěžní podmínky veřejných zakázek, kdy všichni zájemci o zakázku své ceny ve veřejné soutěži nabízejí dobrovolně.

Zdroj: www.e15.cz, 13. listopadu 2012