oschle-sazenice

Poradna QAKategorie dotazu: Questionsoschle-sazenice
Honza zeptal se před 4 roky

Zdravím, dnes mi hajný dovezl sazenice buku a zhruba polovina měla viditelně suché kořínky, měl je sice pod plachtou, ale dnes bylo horko a svítilo slunce a navíc je podle mě vozil celý den (byl jsem až poslední v pořadí). Založili jsme je do záhonu hluboko do hlíny… Kdy ty stromky \“umřou\“? Není už po nich, když mají suché kořeny? Mám je ještě pokropit vodou, aby měli vláhu? Říkám si, že kdyby věděl, že je po nich, tak by je snad polil než mi je předá, abych to nepoznal. Když jsem mu říkal že jsou nějaké oschlé, tak říkal jen, že už tam jsou celý den. 

1 Odpovědi
Marta Čížková Personál odpověděl před 4 roky

Dobrý den,

doporučuji sazenice okamžitě reklamovat, oschlé kořínky u prostokořenných sazenic pod plachtou (bez hlíny?), kde jsou celý den vystaveny vedru, jsou smrtelné.

Doba mezi vyzvednutím ze záhonu ve školce (případně chlazeného meziskladu) a přivezením na paseku k vysazení musí být co nejkratší, cca několik málo hodin, a okamžitě založeny do hlíny v nějakém příkopu u paseky. Kořínky prostě nesmí oschnout.

Pro zjištění skutečného fyziologického stavu sazenic se lze obrátit o pomoc na naši školkařskou laboratoř (p. Nárovcová)

Zde je odkaz na laboratoř: http://www.vulhm.cz/akr_laborator_opocno

Ing. Jan Řezáč, Lesnické informační centrum VÚLHM