Ořešák na Modravě

Poradna QAOřešák na Modravě
administrator Personál zeptal se před 7 roky

Dobrý den, rád bych se zeptal zda bude růst „ořešák“ na zahradě v obci Modrava na Šumavě? Děkuji.

1 Odpovědi
Nejlepší odpověď
administrator Personál odpověděl před 7 roky

 

Z ořešáků jsou u nás vysazovány především druhy ořešák černý a ořešák královský. Oba druhy jsou poměrně teplomilné a vyžadují kvalitní půdu (hlubokou, svěží, vlhkou). Ořešák nemá rád půdu suchou, kamenitou, špatně roste na svazích a taktéž se mu nedaří na půdách zabahnělých. S úspěchem jej lze pěstovat v nadmořské výšce do cca 600 metrů, v teplejších regionech republiky až do 700 metrů. Ořešák je poměrně citlivý k mrazu, čili i v optimální nadmořské výšce je třeba se vyhýbat mrazovým polohám.

Obecně lze říci, že mu lépe vyhovují nižší a střední polohy a teplejší regiony s dostatkem srážek, půdy takové, které i za sucha dobře drží vodu.

Čili odpověď na položenou otázku je, že ořešák pravděpodobně v zahradě na Modravě růst bude, ale jeho růst bude pomalý, bude méně plodit a hrozí mu škody mrazem. Pro zahradu v této lokalitě bude vhodnější zvolit některý z listnatých stromů, které se do horského prostředí lépe hodí (javor, jilm, buk, jeřáb apod.). Inspirovat se lze přímo v obci a jejím okolí. Má-li strom plnit funkci okrasnou, některé z výše uvedených druhů dřevin jsou vyšlechtěny s panašovanými nebo barevnými listy.

dotaz zodpověděl: Ing. Radek Novotný , Ph. D.