Přejeté vydry v Beskydech: divoká zvířata hynou kvůli neprostupné krajině

Hned dvě byly v Beskydech sraženy během posledních dvou týdnů. První mrtvá vydra byla před čtrnácti dny nalezena na silnici u Frýdlantu nad Ostravicí, další minulý týden nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. Doplatily na bariéry v krajině, jako jsou silnice či rozšiřující se zástavba. V České republice je ročně na silnicích nalezeno kolem padesátky těchto krásných zvířat, skutečný počet usmrcených vyder ale bude mnohonásobně vyšší.

„V Beskydech střety divokých zvířat s auty nejsou nic výjimečného. Předloni tu byli sraženi dva rysové, v roce 2013 vlk, počty drobnějších živočichů, jako jsou žáby, ježci či kuny, samozřejmě neznáme. Klíčové je, aby se při stavbách nových a při rekonstrukci starších silnic na zvířata myslelo,“ vysvětluje František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

„Jak houstne provoz, tak počet mrtvých vyder pochopitelně narůstá. Místa střetů se průběžně vyhodnocují, tam, kde zvířata hynou opakovaně, se hledají řešení. Třeba při modernizaci D1 se zrekonstruovaly některé mostky tak, aby pod nimi vydry mohly procházet. Vydra může denně urazit až dvacet kilometrů, takže pravděpodobnost, že narazí na silnici, je opravdu vysoká. Ve spolupráci se sdružením Alka Wildlife jsme proto připravili publikaci, která obsahuje mapu kritických míst a popisuje, jak se dají střety vyder s auty minimalizovat,“ vysvětluje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se problematikou dlouhodobě zabývá.

Vydra říční je celoevropsky chráněná lasicovitá šelma, výborně přizpůsobená pobytu ve vodě – její tělo pokrývá velice hustá srst, mezi prsty má plovací blány. Během 20. století počet vyder u nás i v celé Evropě důsledkem lovu, znečištění vod a špatné potravní nabídky výrazně klesl. Zhruba od konce 80. let 20. stol. jejich počty v ČR pomalu stoupají. Vydra však u nás stále neobývá svůj celý původní areál a její populace je pořád zranitelná, právě zejména kvůli narůstajícím kolizím s automobily a nelegálnímu lovu.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR od roku 2009 koordinuje Program péče pro vydru říční. Ten by měl zajistit, aby tato krásná šelma v naší přírodě zůstala. Dokument je k dispozici na www.zachranneprogramy.cz.

Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

http://www.ochranaprirody.cz

Ilustrační foto: 123 RF, Autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_alanf