Pomozte zároveň krkonošské zvěři i lesům!

Čtvrtý říjen je Světovým dnem zvířat, protože na něj připadá svátek Sv. Františka z Assissi, ochránce a patrona zvířat a živé přírody vůbec.

Každý rok na podzim pořádá Správa Krkonošského národního parku sbírku plodů, které poslouží právě k přikrmování zvěře v zimě. Milovníci přírody mohou přinést jablka, usušené kaštany a žaludy nebo tvrdé pečivo na naše informační centra.

„Stále je řada lidí, kterým záleží na přírodě, na zvířatech a zajímá je, jak přežijí zimu. Vždy na podzim nás kontaktovaly různé školy, ale i jednotlivci, zda máme zájem o plody, které nasbírali. Proto jsme v posledních letech začali organizovat tuto sbírku,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Nasbírané krmivo uloží lesníci na lesních správách a použijí je k zimnímu přikrmování zvěře v přezimovacích obůrkách i ve volné přírodě.

Jelení zvěř se v průběhu zimních měsíců, kdy je nedostatek potravy, soustřeďuje do tzv. přezimovacích obůrek. Na celém území Krkonošského národního parku je jich v současné době 18 a slouží k tomu, aby zvěř mohla v relativním klidu přežít zimu a nepůsobila okusem či ohryzem škody na lese. Právě v těchto obůrkách ji lesníci přikrmují i plody, které přinese veřejnost. „Lidé pomohou nejen zvířatům přežít často krutou zimu, ale zároveň také lesu – protože zvěř potom není nucena okusovat především malé stromky a přikrmování tak umožní snazší přirozenou obnovu lesa,“ dodává Jan Hřebačka.

„Potravu pro zvěř mohou lidé přinášet na informační centra Správy KRNAP v Harrachově, Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýně denně od 9 do 15 hodin. Pro větší množství si samozřejmě rádi přijedeme. Za odměnu dárci získají časopis Krkonoše – Jizerské hory, budou si moci prohlédnout vrchlabskou Stanici pro hendikepovaná zvířata a případně skupinám zajistíme přednášku. Sbírka potrvá až do 15. března,“ doplnila organizátorka akce Alena Tondrová.

Zdroj: http://www.krnap.cz/, 4. října 2012