Nová mobilní aplikace poradí nejbližší záchrannou stanici pro zvířata

Usnadnit komunikaci a efektivněji pomáhat živočichům ve volné přírodě má nová aplikace pro chytré telefony Zvíře v nouzi. Stojí za ní Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

Aplikace podle ochránců přírody umožní nálezci zvířete hned kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. „Končí tak zbytečné obtelefonovávání složek integrovaného systému, útulků či stanic na kilometry vzdálených,“ uvedla Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP. Záchranné stanice také doufají, že díky rychlejšímu telefonickému spojení ubyde z přírody zbytečně odnesených mláďat, jelikož bude možné přesvědčit nálezce ještě na místě, že některé případy nevyžadují převzetí zvířete do péče.

„Najdete-li v přírodě volně žijící zvíře, u kterého se domníváte, že není něco v pořádku, aplikace díky vaší GPS pozici vyhledá záchrannou stanici, v jejíž působnosti se právě nacházíte a nabídne Vám rovnou do stanice zavolat,“ popisuje její fungování Zdeňka Nezmeškalová. Kromě toho umožní poslat do záchranné stanice také GPS souřadnice místa nálezu nebo naopak naviguje nálezce do stanice. Přes aplikaci je možné do stanice poslat i fotografii zvířete pro jeho snadnější identifikaci. A nejen nálezcům pak také možnost zaslat jednorázovou či měsíční dárcovskou sms nebo platbu na účet sbírky Zvíře v nouzi, který je významným zdrojem financí pro zajištění chodu stanic.

Aplikaci lze stáhnout zde:

Zatím dostupná aplikace Zvíře v nouzi funguje pro telefony se platformou iOS (Apple, iPhone). Stojí za ní vývojář Miroslav Poživil, který nabídl vytvoření programu ochranářům zcela zdarma. Do konce roku má vzniknout také verze pro telefony se systémem Android. Spolupráci na ní přislíbila i univerzita v Hradci Králové.

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: red, 4. srpna 2016